wiki.pisone

دستگاه پولیش و انواع آن

با دستگاه پولیش و انواع آن آشنا شویم

دستگاه پولیش یا دستگاه‌های پولیشر یکی از محصولات مراقبتی در زمینه دیتیلینگ خودرو است که با فناوری پیشرفته خود توانسته برای خود سهم بزرگی در بازار خودرو ایجاد کند. امروزه مراقبت از شکل ظاهری وسایل نقلیه به طور فزاینده‌ای بین علاقمندان به صنعت خودرو و به اصطلاح ماشین بازها محبوبیت پیدا کرده‌است. مراقبت از رنگ بدنه وسایل نقلیه در هر شرایطی یک کار وقت گیر و هزینه بر است. رنگ بدنه خودرو اغلب به مرور زمان دچار آسیب‌هایی ناشی از موارد مختلف اعم از باران‌های اسیدی، تکنیک‌های ضعیف شستشو،‌ خراشیده شدن توسط عوامل بیرونی و یا حتی آسیب دیدن توسط فضله پرندگان و عوامل دیگر می‌شود. از بین بردن این خطوط ریز و درشت به صورت دستی در برخی موارد می‌تواند بسیار پرزحمت باشد و یا حتی ممکن  است بدون دخالت دستگاه‌ پولیش مکانیکی میسر نشود. اما از سوی دیگر پیشرفت در این فناوری و استفاده از دستگاه پولیش باعث شده که پروسه این کار حتی برای تازه کارها هم ساده شود و با اندکی جستجو بتوانند به نتایج دلخواه خود برسند .

دستگاه پولیش چیست؟

دستگاه پولیش یکی از تجهیزات نظافتی صنعتی است که در انواع مختلف برای جلا بخشیدن و درخشندگی به سطوح مختلف از جمله سنگ، سرامیک، پارکت و ترمیم بدنه خودرو استفاده می‌شود. همان گونه که به جلابخشی کف و سطوح دیگر منزل اهمیت می‌دهیم برای جلا بخشیدن به خودروی خود نیز باید زمان و هزینه صرف کنیم تا از مشاهده آن لذت ببریم. همان گونه که گفتیم رنگ بدنه خودروها و وسایل نقلیه دیگر در طول زمان دچار فرسایش و خط و خش‌های مختلفی می‌شوند باران‌های اسیدی، برخورد به موانع مختلف و مواردی از این دست بدنه خودروها را دچار خطوط ریز و درشت می‌کند. با افزایش این خطوط به مرور زمان اتومبیل جلوه اولیه خود را از دست می‌دهد. در این مواقع با استفاده از دستگاه پولیش یا پولیشر می‌توانیم ظاهر اتومبیل را دوباره جلا ببخشیم و آن را مثل روز نخست براق کنیم. دستگاه‌ پولیش هر نوع خطوطی را چه عمیق باشد یا نباشد به راحتی از بین می‌برد. فقط مهم این است که این خطوط آن‌قدر عمیق نباشند که از کیلر رد شده باشند و به رنگ بدنه خودرو آسیب وارد کرده‌باشند. در ضمن همان گونه که نوع دستگاه پولیش مهم است، مواد اولیه‌ای که در آن استفاده می‌شود هم از اهمیت بسزایی برخوردار است و باید از نوع مرغوب استفاده شوند. ناگفته نماند عملکرد دستگاه پولیش برداشتن لایه‌ای نازک از رنگ خودرو و در نتیجه براق شدن دوباره آن است. دستگاه‌های پولیشر از سه بخش پد یا برس، مخزن آب تمیز و دسته قابل تنظیم تشکیل می‌شوند. در ادامه به بررسی انواع دستگاه‌های پولیشر  رایج در ایران می‌پردازیم.

دستگاه پولیش
  1. دستگاه پولیش روتاری یا چرخشی (ROTARY)

دستگاه پولیش چرخشی یا دستگاه روتاری یکی از قدیمی‌ترین انواع دستگاه‌های پولیشر است که حول یک محور می‌چرخد. این پولیشر به دلیل توانایی در اصلاح سریع نقایص، به شدت مورد توجه حرفه‌ای‌ها قرار دارد. سر پولیش مستقیماً به مکانیسم درایو متصل می شود و باعث می شود تا در یک حرکت دورانی حول محور بچرخد. از آن‌جا که حرکت این دستگاه فقط دورانی است، رنگ بدنه را به سرعت تحت تاثیر قرار می‌دهد. سرعت پولیش این دستگاه از 1000 تا 6000 دور در دقیقه متغیر است. یک اسفنج نگهدارنده پولیش بر روی محور اصلی وجود دارد که توسط یک پد جلا دهنده پوشانده می‌شود. از آنجا که سطح قسمت خارجی پد از سطح داخلی آن بزرگتر است ، تعداد چرخش های سطح خارجی هم بیشتر است. این موضوع باعث می‌شود که این دستگاه پولیش با حرکات هولوگرامی خود عملکرد مطلوبی بر خطوط درشت داشته باشد. اما متاسفانه برای خطوط ریز موثر واقع نمی‌شود. به علاوه از آنجا که دستگاه روتاری بیشتر بر روی یک نقطه از بدنه متمرکز می‌شود، در حین کار می‌تواند گرمای بسیاری تولید کند و رنگ بدنه را بسوزاند. بنابراین برای استفاده از آن به مهارت بالایی نیاز است. اما در عوض در از بین بردن خراش‌های عمیق که به رنگ بدنه نرسیده باشند به شدت موثر است. همچنین از سرعت لایه برداری بالایی هم برخوردار است.

  1. دستگاه پولیش اوربیتال (ORBITAL)

دستگاه پولیش اوربیتال در واقع مانند پولیش دستی عمل می‌کند. یعنی به صورت تصادفی عمل پولیش را انجام می‌دهد. بنابراین چون مانند دستگاه روتاری روی یک نقطه متمرکز نمی‌شود هولوگرامی هم بر بدنه خودرو ایجاد نمی‌کند و سطوحی صاف، صیقلی و فاقد هولوگرام ایجاد می‌کند. دستگاه اوربیتال سرعت لایه برداری بسیار پایین‌تری به نسبت دستگاه روتاری دارد. اما در عوض کنترل این دستگاه راحت تر از بقیه است و در هر بار چرخش، سطوح بیشتری را پوشش می‌دهد. همچنین برای از بین بردن هولوگرام‌هایی که توسط دستگاه پولیش چرخشی یا روتاری ایجاد می‌شوند از دستگاه اوربیتال استفاده می‌شود.

  1. دستگاه پولیش دوال اکشن (DUAL ACTION)

دستگاه پولیش دول اکشن در سال 2008 توسط شرکت Rupes برای اولین بار به بازار عرضه شد. این دستگاه‌های پولیشر نخست به سبب عملکرد ایمنی که داشتند برای استفاده آماتورها به بازار روانه شدند. در واقع دستگاه پولیش دوال اکشن یکی از پولیشرهای مداری است که با عملکرد تصادفی خود هر دو دستگاه روتاری و دستگاه اوربیتال را توامان در خود دارد. این دستگاه پولیش توسط وزن جلوی دستگاه هدایت می شود که در نتیجه ایجاد محدوده‌ای بین 12 تا 21 میلی متر می‌کند. یعنی دوایر متحدالمرکزی بر روی مدار ایجاد می‌کند که با یک حرکت ساده چرخشی گسترده‌تر می‌شوند. مزیت این دامنه متغیر این است که با هر بار چرخش، پولیشر با قسمت دیگری از رنگ بدنه برخورد می‌کند که این موضوع سبب توازن یکنواخت پولیش در سطح می‌شود. در نتیجه هولوگرام کمتری بر بدنه خودرو ایجاد می‌شود. از سوی دیگر نتایج این نوسانات ایجاد حرکات موجی می‌کند که از تولید گرمای شدید روی سطح جلوگیری می‌کند و خطر سوختگی رنگ را به حداقل می‌رساند. اگرچه عدم تولید گرما توسط پولیشر به آن معناست که این دستگاه فقط برای ترمیم خطوط ریز و جزئی استفاده می‌شوند. اما پیشرفت‌های فناوری مانع این دیدگاه شده است و این دستگاه‌های پولیشر دوگانه را در بسیاری موارد مگر فقط موارد خیلی عمیق و حاد، موثر ساخته‌اند. از سوی دیگر از آن جا که لرزش کمتری تولید می‌کنند کنترل دستگاه هم راحت‌تر است و نتایج فوق العاده‌ای هم تحویل می‌دهد. این دستگاه پولیش به سبب عملکرد دوکاره خود سرعت پولیش‌کاری را به شدت بالا می‌برد. همچنین عملکرد آن در از بین بردن خط و خش بسیار موثرتر از بقیه است. البته ناگفته نماند قابلیت چرخشی آن به نسبت دستگاه پولیش اوربیتال ضعیف‌تر است. 

دستگاه پولیش دوال اکشن البته معایبی هم دارد. اگر تکنیک استفاده از آن را ندانید و به صورت نادرست استفاده کنید، یعنی اگر فشار بیش از اندازه وارد کنید و یا پد را به صورت صاف روی رنگ نگیرید، ممکن است نگهدارنده اسفنج از حرکت بایستد و تاثیر پولیش خیلی کمتر شود. اما در صورت استفاده صحیح از آن و با تکنیک درست می‌توانید از این دستگاه نتایج فوق العاده‌ای بگیرید.

  1. دستگاه پولیشر آیبرید و انگشتی (IBRID)

دستگاه پولیش آیبرید برای قسمت‌هایی از خودرو که دسترسی به آن دشوار است استفاده می‌شود و با سایز کوچکی که دارد به خوبی می‌تواند به مناطق غیر قابل دسترسی راه یابد. این پولیشر برای سطوحی مانند چراغ‌ها، پنل‌های کنسول، دستگیره‌های درب و خلاصه همه مناطقی که به نوعی بد دست هستند استفاده می‌شود. آیبرید از لوازم جانبی مختلفی از جمله پدها و صفحات نگهدارنده گوناگون با ابعاد مختلف بهره می‌برد که به همین علت برای قسمت‌های مختلف خودرو بسیار موثر عمل می‌کند.

دستگاه پولیشر روپس

مفاهیم و مشخصه‌های دستگاه‌ پولیش

دستگاه‌‌های پولیشر علاوه بر انواع مختلف، مشخصه‌های اختصاصی متفاوتی هم دارد که در ادامه به بررسی این موارد می‌پردازیم.

اندازه صفحه پولیش

اندازه صفحه پولیش بیانگر مساحتی است که دستگاه پولیش پوشش می‌دهد. در واقع هر چه این اندازه بزرگتر باشد دستگاه محدوده بیشتری را پولیش می‌کند. این اندازه عموما به صورت یک عدد بیان می‌شود که بیانگر قطر صفحه پولیش است و می‌تواند مقادیر مختلفی از جمله 150،190، 210 میلیمتر و … داشته باشد.

منبع تغذیه

دستگاه‌های پولیشر هم مانند بسیاری دیگر از ابزارآلات در دو نوع برقی و شارژی به بازار عرضه می‌شود که هرکدام برای مواردی خاص کاربرد دارد. اگرچه اغلب این دستگاه‌ها از منبع تغذیه برق شهری استفاده می‌کنند اما بسیاری نیز قابل حمل هستند و توسط باتری شارژ می‌شوند.

قابلیت تنظیم سرعت

 دستگاه‌های پولیشر اغلب قابلیت تنظیم سرعت دارند که سرعت مناسب برای ایجاد پولیش کاری را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

تنوع و تعداد پدها

تنوع و تعداد پدها

 دستگاه‌های پولیشر برای کاربردهای گوناگون از پدهای مختلفی استفاده می‌کنند. به همین دلیل تنوع پدهای پولیشر موجود در بازار بسیار است. عموما پد پولیشر را با توجه به سطح مورد نظر و آسیب وارد شده بر آن انتخاب می‌کنند. پدها هر یک از درجه سختی متفاوتی برخوردارند و در سه نوع نرم، متوسط و یا زبر موجود هستند. البته برخی از دستگاه‌ها هم از پدهای بسیار زبر برخوردارند که باید هر یک از این پدها را با توجه به سطح مورد نظر و عملکرد مورد نیاز انتخاب کرد. این پدها اصولا از جنس‌های مختلفی از جمله پوست بره، سمباده و یا جنس‌های دیگر هستند.

توان مصرفی

دستگاه پولیش با توجه به نوع عملکرد و شرکت تولید کننده می‌تواند از توان مصرفی متفاوتی برخوردار باشد. در واقع هرچه توان مصرفی دستگاه پولیش بیشتر باشد، مصرف انرژی و قیمت آن هم بیشتر است.

سرعت گردش

 دستگاه‌های پولیشر علاوه بر توان مصرفی از سرعت گردش مختلفی هم برخوردار هستند که این سرعت گردش یکی از ویژگی‌های مهم این پولیشرها به شمار می‌رود. هرچه سرعت گردش دستگاه بیشتر باشد، متعاقبا عملیات پولیش هم با سرعت و کیفیت بهتری انجام می‌شود. البته هر دستگاهی سرعت گردش خاص خود را دارد. برخی دستگاه‌ها ممکن است سرعتی بین 700 تا 3000 دور در دقیقه داشته باشند و برخی دیگر می‌توانند از 1000 تا 6000 دور در دقیقه داشته باشند. بنابراین باید سرعت دستگاه را با توجه به عملکرد مورد نیاز خود تغییر دهید و یا دستگاه مورد نظر را با سرعت دلخواه انتخاب کنید.

سایز

دستگاه‌های پولیشر از سایزهای مختلفی از جمله 7.5، 12، 15، 21 برخوردار هستند. در واقع هر یک از این سایزها برای عملکرد به خصوصی طراحی شده‌اند. به عنوان مثال سایز 7.5 برای قسمت‌هایی از بدنه خودرو که دارای انحنای زیاد است استفاده می‌شود. اما رایج‌ترین سایز این دستگاه‌ها 15 و 21 است که بیشتر برای بخش‌های تقریبا صاف و هموار بدنه خودرو کاربرد دارد. در هر صورت باید توجه داشت که سایز دستگاه پولیش باید با توجه به کاربرد و ناحیه مورد نظر انتخاب شود تا بهترین نتیجه را داشته باشد.

برندهای موجود در ایران

دستگاه‌های پولیشر موجود در ایران از تنوع بسیاری برخوردارند. برندهای مختلف ایرانی و خارجی در این حوزه به فعالیت مشغول هستند که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند و شاید حتی نتوان از همه آن‌ها تک به تک نام برد. در ادامه برخی از مهم‌ترین برندهای تولیدکننده دستگاه پولیش معرفی شده‌است.

پولیشر فلکس
دستگاه پولیشر فلکس

FELEX

فلکس یک برند آلمانی در زمینه ابزارآلات برقی و با بیش از نیم قرن تجربه است. محصولات این برند مطرح اغلب دارای طول‌عمر زیاد، قدرت و عملکرد فوق‌العاده هستند که همیشه راه‌حل‌های جدیدی برای حل مشکلات صنعتی دارند. دستگاه‌های پولیشر فلکس هم از این موضوع مستثنی نیستند و طرفداران بسیاری در سراسر جهان دارند.

DEWALT

دیوالت یک شرکت آمریکایی تولید کننده ابزارآلات صنعتی و ساختمانی است. دستگاه‌ پولیش صنعتی این شرکت یکی از هزاران محصولی است که  هم اکنون در شعبه‌های فروش دیوالت  وجود دارد. دیوالت با استفاده از تکنولوژی‌های جدید در پولیشرهای خود آن‌ها را به بازارهای جهانی معروفی کرده‌است.

AEG

آ.ا.گ یکی از بزرگترین و با کیفیت‌ترین شرکت‌های تولید کننده تجهیزات الکتریکی و صنعتی در جهان است. دستگاه‌های پولیشر این کمپانی به سبب کیفیت بالای خود از قیمت نسبتا بالایی برخوردارند.

Makita

شرکت ژاپنی ماکیتا اولین تولید کننده و صادر کننده ابزارآلات الکتریکی در ژاپن است. ماکیتا در طول این سال‌ها همیشه بر پیشرفت تکنولوژی در جهت کاهش صداها و لرزش دستگاه تاکید داشته است. اگرچه با این وجود فرم و شکل سابق دستگاه‌های خود را همچنان حفظ کرده‌است. دستگاه‌های پولیشر ماکیتا یکی از کم صداترین دستگاه‌های پولیش در جهان هستند.

دستگاه پولیشر BOSCH
BOSCH

BOSCH

بوش یک کمپانی بزرگ آلمانی و از تولید کنندگان مهم محصولات صنعتی به شمار می‌رود که از قدیم در زمینه خدمات پس از فروش خود پیشرو بوده‌است. دستگاه پولیش بوش را میتوان در بازار ایران با خدمات پس از فروش و کیفیت عالی تهیه کرد.

3M

تری ام یک برند مشهور آمریکایی است که در زمینه تولید انواع محصولات صنعتی، کشاورزی، تعمیرگاهی، تجهیزات پزشکی و ایمنی و محصولات مراقبتی خودرو متخصص است. دستگاه‌های پولیشر این برند در نوبه خود بی‌نظیرند.

کیت پولیشر روپس مارک 3 مدل LHR21III_STN

Rupes

کمپانی ایتالیایی روپس یکی از شناخته شده‌ترین برند‌ها در زمینه دیتیلینگ خودرو است و انواع دستگاه پولیش، مواد و پد‌های پولیش را تولید می‌کند. این برند، برای دستگاه‌های پولیشر اوربیتال، روتاری و دوال اکشن، پولیش‌های جداگانه‌ای را تدارک دیده که عموما در ایران از پولیش‌های اوربیتال روپس استفاده می‌شود

HITACHI

هیتاچی علاوه بر تولیدات لوازم خانگی، یکی از تولید کنندگان بزرگ دستگاه های صنعتی هم است. این برند ژاپنی که به شدت مورد استقبال ایرانی ها قرار گرفته است یکی از موفق‌ترین برندهای تولیدی در زمینه محصولات صنعتی و دستگاه پولیش در جهان است.

Mafra

مفرا یکی از برندهای محبوب ایتالیایی است که با بیش از نیم قرن تجربه در ارائه محصولات مراقبتی از خودرو، موتورسیکلت، هواپیما و ترن طرفداران بسیاری در سراسر جهان دارد. به علاوه محصولات مفرا به صورت سازگار با محیط زیست طراحی می‌شوند.

Meguiars

مگوایرز یکی از قدیمی‌ترین و شناخته شده‌ترین برند‌های آمریکایی با بیش از یک قرن تجربه در زمینه محصولات مراقبتی خودرو است. دستگاه‌های پولیشر این برند در سطح جهانی مطرح هستند.

از دیگر برندهای مطرح در زمینه تولید دستگاه پولیش می‌توان به رونیکس، توسن، کرون، آنکور، آروا، ای جی پی، متابو، پوکا، اینکو ،محک و بسیاری دیگر از برندها اشاره کرد که هر یک به نوبه خود طرفداران بسیاری دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *