کارواش سنتی و همه چیز در مورد راه اندازی آن

کارواش سنتی

کارواش سنتی یکی از نمونه های پر تعداد کارواش است که می توان تعداد زیادی از آن را در شهرهای مختلف کشور مشاهده کرد. امروزه اتومبیل به عنوان یکی از لوازم ضروری زندگی لقب گرفته و سالانه میلیون ها عدد از آن به بازار ایران راه پیدا می کند. داشتن خودرو و تغییر سبک زندگی به سکونت آپارتمانی و همچنین اهمیت صرفه جویی در مصرف آب شرب باعث شده که بسیاری از افراد برای شست و شوی خودروی خود به مراکز خدماتی این حوزه یعنی کارواش مراجعه کنند.

کارواش در اصطلاح یک کلمه انگلیسی است که از دو بخش car به معنای خودرو و همچنین wash به معنای شست و شو یا شست و شو دهنده تشکیل شده، و در زبان فارسی این کلمه به صورت پیوسته تلفظ می شود و به مکان هایی که کار شست و شو خودرو را انجام می دهند اطلاق می شود. کارواش مکانی است که امروزه با ظرفیت ها و امکانات متعددی راه اندازی می شود. برای مثال امروزه می توان انواع کارواش های سنتی تا مدرن را مشاهده کرد که هر کدام از آنها دارای امکانات خاصی هستند و در نتیجه خدمات و کیفیت خدماتی که این مراکز ارائه می دهند بسته به نوع امکاناتی که در اختیار دارند با هم متفاوت است.

برای مثال امروزه کارواش های تمام اتوماتیکی وجود دارند که کار شست و شوی خودرو را در چند دقیقه کوتاه و بدون دخالت نیروی انسانی انجام می دهند. البته تعداد این مراکز محدود است و هنوز افراد در ایران ترجیح می دهند امورات شست و شوی خودروی خود را به کارواش های سنتی و نیمه اتوماتیک واگذار کنند. به همین دلیل می توان با راه اندازی یک کسب و کار در حوزه کارواش سنتی به کار مشغول شد و در ادامه و به مرور زمان می توان این کارواش سنتی را به یک کارواش حرفه ای تبدیل کرد.

کارواش سنتی و درآمد آن

کارواش سنتی و درآمد آن بستگی به شرایط مختلفی دارد ولی در حالت کلی می توان گفت با توجه به هزینه ای که برای راه اندازی یک کارواش سنتی صرف می شود، درآمد مناسبی شامل حال صاحبان این کسب و کار می گردد. برای راه اندازی کسب و کار کارواش باید یکسری نکات مهم را قبل از شروع به کار مد نظر داشت تا بتوان به اهداف و برنامه های خود دست یافت. برای مثال مهمترین مسئله در راه اندازی کسب و کار کارواش سنتی یا مدرن منطقه جغرافیایی است.

شما باید منطقه ای را برای این کار انتخاب کنید که در آن تعدد کارواش وجود نداشته باشد، برای مثال گاها مشاهده می شود که در یک منطقه چندین کارواش مدرن یا سنتی وجود دارد و همواره صاحبان این مراکز از نبود مشتری کافی گلایه مند هستند. به همین دلیل در مرحله اول باید مکانی انتخاب شود که از ترافیک مناسب برخوردار باشد و همچنین نیاز به کارواش در آن منطقه احساس شود.

کارواش سنتی و درآمد آن به ویژگی های ملکی که کارواش در آن راه اندازی شده نیز بستگی دارد. یک کارواش مناسب باید در مرحله اول از دسترسی خوبی برخوردار باشد و خودروها بتوانند از مناطق مختلف به آن دسترسی داشته باشند. همچنین این محل باید به اندازه کافی فضا برای پارک خودرو داشته باشند و افراد بتوانند با اطمینان خاطر خودروهای خود را در آن پارک کنند و تا زمان نوبت آنها، از خودرو در کمال امنیت نگهداری شود.

کارواش سنتی و درآمد آن به امکانات، کیفیت کار و همچنین حجم سفارشات بستگی دارد. به همین دلیل صاحبان کسب و کار کارواش همواره باید از محصولات و مواد باکیفیت برای اجرای خدمات خود استفاده کنند. برای مثال هرچه کیفیت و کارایی مواد شوینده بیشتر باشد، تمیزی و در نتیجه رضایت مشتری نیز بیشتر خواهد بود.

مقدمات راه اندازی کارواش سنتی و متراژ مورد نیاز

کارواش سنتی یک مرکز خدماتی است که بایستی برای راه اندازی آن یک مکان با متراژ مناسب و بالا تهیه کرد. دلیل این موضوع نیز دستی بودن خدمات انجام شده است. البته متراژ مناسب برای کارواش میزانی است که شما باید با درک از منطقه جغرافیایی خود آن را انتخاب کنید. اجاره کردن مرکزی بیش از اندازه نیاز می تواند باعث اعمال هزینه های بلا استفاده شود، و کمتر بودن آن نیز اختلال در کارها و نارضایتی مشتری را در پی خواهد داشت.

به همین دلیل توصیه می شود میزان متراژ مورد نیاز را با توجه به حجم و توان کاری خود انتخاب کنید. به طور معمول هر ایستگاه شست و شوی خودروی سبک باید 25 متر مربع ابعاد داشته باشد تا عملیات شست و شو بدون نقص انجام شود. اینکه شما چند ایستگاه شست و شو در کارواش سنتی خود دارید و اینکه چه تجهیزاتی قرار است در کارواش نصب شود در تعیین میزان متراژ موثر است.

گان

مقدمات راه اندازی کارواش سنتی و تجهیزات لوازم مورد نیاز

کارواش سنتی مرکزی است که باید در آن یک سری لوازم کاری موجود باشد تا بتوان با استفاده از آنها کار شست و شوی خودروها را انجام داد. اولین وسیله مورد نیاز برای کارواش های سنتی، پمپ کارواش صنعتی است. به طور معمول برای هر ایستگاه شست و شو از یک پمپ استفاده می شود، اما گاها مشاهده می شود که با اتصالات از یک پمپ برای چند ایستگاه استفاده می شود. پمپ کارواش در توان های قدرتی مختلفی تولید می شود و می توان طبق برنامه ریزی های خود یک یا چند نمونه از آن را خرید کرد.

کارواش سنتی باید بتواند کار شست و شوی داخل و خارج ماشین را به صورت کامل انجام دهد. دستگاه صندلی شوی نیز یکی از لوازم ضروری کارواش سنتی است. این دستگاه در دو نوع وجود دارد و باید حتی الامکان هر دوی آنها را خریداری کرد. از لوازم دیگری که برای راه اندازی یک کارواش سنتی به آنها نیاز است می توان به پمپ باد، کف ساز کارواش، جاروبرقی، لانس های آب و کف پاش، انواع فرچه ها و همچنین گان کف پاش، پیستوله ها و تجهیزات سیستم نوبت دهی اشاره کرد.

کارواش سنتی همواره به میزان زیادی آب احتیاج دارد و به همین دلیل مسئله تامین آب در آن اهمیت دارد و یک کارواش بدون داشتن منابع آبی ارزش و کارایی چندانی ندارد. معمولا اکثر کارواش های سنتی دارای مخزن و تانکر هایی هستند که آب را در آن ذخیره می کنند و سپس برای امورات خود از آن استفاده می کنند. برای این کار صاحبان کسب و کار کارواش سنتی می توانند آب مورد نیاز خود از منابع آب های چاه خریداری کنند.

آشنایی با لوازم و تجهیزات کارواش سنتی

آشنایی با لوازم و تجهیزات کارواش سنتی

کارواش سنتی مرکزی است که برای خدمات رسانی بهتر به مشتریان خود به یک سری ابزار و تجهیزات مهم نیاز دارد. از جمله این لوازم می توان به کف پاش، مواد نانو تاچلس، شامپو کارواش، واکس لاستیک، واکس داشبورد، شیلنگ کف پاش و غیره اشاره کرد.

کارواش سنتی مرکزی است که برای انجام بهتر امورات شست و شوی خود به دستگاه کف پاش نیاز دارد. این دستگاه در حجم های مختلفی تولید می شود و شما بسته به نیاز کارواش خود می توانید ظرفیت خاصی از این دستگاه را تهیه کنید. کف پاش دستگاهی است که معمولا ظرفیتی حدود 200 لیتر دارد و به همین دلیل با یک بار پر کردن آن می توان یک شیفت کاری را طی نمود.کارواش سنتی باید به مواد شوینده روز نیز دسترسی داشته باشد که یکی از آنها مواد نانو تاچلس است.

همانگونه که از نام این مواد معلوم است برای استفاده از آنها نیاز به دست نیست و می توان آنها را در دستگاه پاشش ریخته و با فشار مناسب بر روی بدنه خودرو پاشید. با این کار عملیات شست و شو را سرعت بخشیده و کیفیت کار نهایی را ارتقا می بخشد. استفاده از این کار باعث حذف دست و لوازم سنتی شست و شو از چرخه کاری می شود و به همین دلیل احتمال آسیب دیدگی بدنه خودرو صفر می شود. معمولا برای تهیه ترکیب این محصول از یک لیتر شامپو، 2 کیلوگرم پودر نانو و 200 لیتر آب استفاده می شود. و سپس مدت زمانی به آن استراحت می دهند و در پایان کار شست و شو با آب را انجام می دهند

آشنایی با دیگر مواد شوینده کارواش سنتی

کارواش سنتی برای امورات شست و شوی خود به شامپو کارواش نیاز دارد. شامپو کارواش یک ماده شوینده است که با استفاده از آن می توان بدنه، موتور، زیر خودرو و دیگر قسمت های آن را شست و شو داد. شامپو کارواش مانند دیگر شوینده از یک عامل کف کننده سورفکتانت تشکیل شده و این قسمت یک سر آب دوست دارد و به همین دلیل با اتصال به چربی ها و آب باعث تمیزی آلودگی ها از خودرو می شود.

کارواش سنتی باید بتواند تمامی قسمت های خودرو را تمیز کند و برق انداختن لاستیک ها جلوه بیشتری در تمیزی خودرو اعمال می کند. برای این کار عمدتا از  واکس لاستیک خودرو استفاده می شود. این واکس به صورت اسپری بوده و باعث اکسید شدن آلودگی از لاستیک و براق شدن آن می شود. برای این کار باید صبر کرد تا دمای لاستیک و رینگ ها کاهش یابد.

همچنین قبل از استفاده از این واکس باید رینگ و لاستیک به خوبی با پارچه و یا فرچه خشک شوند. متاسفانه بعضی از نمونه های این محصول باعث آسیب زدن به رویه لاستیک می شوند به همین دلیل توصیه می شود از نمونه های استاندارد برای انجام سفارشات خود استفاده کنید.

کارواش سنتی باید به تجهیزات تمیز کننده داخل خودرو نیز مجهز باشد و یکی از این تمیز کننده واکس داشبورد است که با استفاده از آن می توان داشبورد یک خودرو را به مانند روز اول تولید تمیز و درخشان کرد. استفاده از این واکس ضمن محافظت داشبورد در برابر اشعه های خورشید، باعث افزایش طول عمر آن نیز می شود. در حالت کلی قبل از راه اندازی کارواش خود باید این لوازم را در ابعاد عمده تهیه نمود.

 صفر شویی خدمت نوینی که می توان در یک کارواش سنتی آنها را ارائه داد

کارواش سنتی محلی است که می توان با توجه به نیاز صاحبان خودرو در آن خدمات مختلفی را ارائه داد که تعدادی از آنها تنها در کارواش های مدرن ارائه می شود. برای مثال یکی از خدماتی است که بسیاری از افراد در هنگام مراجعه به کارواش تمایل دارند آن را دریافت کنند، صفر شویی است. این خدمت همانگونه که از نامش پیداست باعث می شود خودرو از لحاظ تمیزی و کیفیت به حالت اولیه کارخانه یا همان صفر برگردد. صفرشویی شامل روشویی خودرو،  نظافت داخل کابین ستون ها و سقف، نظافت صندوق عقب،

نظافت و جرم گیری صندلی ها و کف پوش می شود. صفرشویی یکی از خدماتی است که با ارائه آن می توان درآمد کارواش سنتی خود را به میزان قابل توجهی افزایش داد. به همین دلیل توصیه می شود قبل از راه اندازی کارواش خود در مورد راه اندازی این خدمت مهم برنامه ریزی کنید.

مقدمات راه اندازی کارواش سنتی و تجهیزات لوازم مورد نیاز

دیگر خدمات نوینی که می توان در یک کارواش سنتی آنها را ارائه داد

کارواش سنتی محلی است که می توان در آن خدمت موتورشویی خودرو را نیز انجام داد. امروزه این خدمت با مواد نانو کارواش انجام می شود. استفاده از مواد نانو کارواش باعث می شود موتورشویی با امنیت بالایی انجام شود و خطر آسیب به موتور و بدنه آن صفر شود. به طور کلی هر خودرو در طول زمان یک سری آلودگی ها از کارکرد خود و یا از شرایط محیطی دریافت می کند که این آلودگی ها در دراز مدت باعث ایجاد رسوب بر بدنه خودرو می شوند و اگر آنها پاک نشوند می توانند در دراز مدت به بدنه موتور خودرو آسیب وارد کنند.  در نتیجه بسیاری از افراد تمایل دارند، در دوره های معین این خدمت را دریافت کنند.

کارواش سنتی باید خدماتی مثل شفاف سازی چراغ خودرو و قیر شویی را نیز انجام دهد. چراغ های هر اتومبیل پس از مدتی بنا به دلایل آب و هوایی و اشعه های خورشید دچار کدری می شوند که این موضوع علاوه بر تاثیر منفی بر ظاهر خودرو باعث ایجاد اشکالاتی برای رانندگی در شب می شود. یک کارواش سنتی باید در زمینه انجام این خدمت نیز فعالیت داشته باشد که نیاز به تجهیزات چندانی ندارد.

همچنین قیر شویی برای خودرو های راه سازی یا خودروهای آغشته به قیر خدمتی است که می توان با مواد قیر پاک کن و ابزار ساده دیگر آن را انجام داد و درآمد کاری خود را افزایش داد. برای این کار معمولا از پاک کننده هایی استفاده می شوند که تاثیر منفی و سویی بر بدنه خودرو ندارند و به بهترین نحو و با کمترین خطر سطح بدنه خودرو را از قیر پاک می کنند.

معرفی اجمالی لوازم کارواش سنتی و کاربرد آنها

  • کف پاش: این دستگاه کار پاشش کف به صورت استاندارد و مناسب را بر روی بدنه خودرو انجام می دهد و باعث می شود عملیات شست و شوی خودرو در زمان کوتاه و با کیفیت بالایی انجام شود.
  • لانس آب پاش: لانس یا لنس کارواش ابزاری است که با استفاده از آن می توان آب را با فشار مناسب بر روی بدنه خودرو پخش نمود. در واقع لانس آب آخرین خروجی است که پس از شیلنگ، تفنگی و مخزن مایع نصب می شود.
  • لانس کف پاش: لانس کف پاش نیز کاربردی شبیه به لانس آب پاش دارد و تفاوت آن در این است که برای پاشش کف مورد استفاده قرار می گیرد.
  • پمپ کارواش: این دستگاه در سه نوع خانگی، نیمه صنعتی و صنعتی تولید می شود. تفاوت این پمپ ها در قدرت موتور و قدرت پاشندگی های آنهاست. البته پمپی که در کارگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد از نوع پیستونی است. این پمپ از قطعاتی مثل موتور، پمپ، مخزن، شلنگ کارواش، نازل و غیره تشکیل شده است. گاها برای خرید این دستگاه ها و هنگام مطالعه مشخصات با واژه دبی آب و مقدار بار مواجه می شویم. منظور از این اصطلاح مقدار آبی است که این دستگاه می توانند در دقیقه پاشش کند.
  • جاروبرقی: منظور از جاروبرقی در کارواش همان جارو برقی صنعتی است که با قدرت بالایی که دارد می تواند آب و خاک را از کف و دیگر قسمت های داخل خودرو جمع کرده و کیفیت عملیات صفرشویی را ارتقا بخشد.
  • لوازم شست و شو و انواع ابر و فرچه ها: در یک کارواش سنتی باید از انواع مختلف ابر و فرچه ها استفاده شود. این فرچه ها در نمونه های دستی و برقی وجود دارند و بهتر است در یک کارواش سنتی از هر دو نمونه وجود داشته باشد.
کارواش قدیمی

نکات مهم در خرید پمپ باد، گان کف پاش و پیستوله ها یک کارواش سنتی

  • پمپ باد: کمپرسور باد کارواش دستگاهی است که وظیفه تامین هوای فشرده مورد نیاز کارواش را برعهده دارد. این دستگاه در ظرفیت های مختلفی تولید می شود و با توجه به توان کاری کارواش باید یک یا چند نمونه از آن را تهیه نمود. در خرید این دستگاه و انتخاب ظرفیت آن باید نهایت دقت و توجه را به خرج داد زیرا نمونه های مختلفی از پمپ باد وجود دارد که از جمله آنها می توان به پمپ های روغنی، تسمه ای و پمپ های بدون روغن اشاره کرد. معمولا برای کارواش ها از پمپ های تسمه ای روغنی استفاده می شود که حجم آن بسته به ظرفیت کاری کارواش سنتی شما دارد.
  • گان کف پاش و پیستوله ها: برای تولید کف مناسب در کارواش ها از گان کف پاش نیز استفاده می شود. این دستگاه می تواند به میزان کافی کف مورد نیاز را تولید کند. گان کف پاش در انواع مختلفی وجود دارد که گان کف پاش تاچلس یک نمونه از آن است که برای پاشش مواد نانو کارواش کاربرد دارد. پیستوله نیز در کنار گان کارش پاشش را انجام می دهد. و قبل از راه اندازی کارواش باید این وسایل را حتما به اندازه کافی و در حد زاپاس تهیه کرد.

2 دیدگاه برای “کارواش سنتی و همه چیز در مورد راه اندازی آن

  1. اشتراک‌ها: معرفی پمپ کارواش ، کاربرد آن در صنعت کارواش به همراه توضیحات کامل | پیس وان

  2. اشتراک‌ها: کارواش اتوماتیک ، تنوع و برسی آن در بازار روز کشور- مجله خبری پیس وان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *