wiki.pisone

انواع فیلتر خودرو و کاربرد آن

فیلتر خودرو

فیلتر خودرو : آیا پاسخ این پرسش را می دانید که چرا باید فیلتر هوا ی خودرو را به طور مرتب تعویض شود؟ اگر می خواهید خودرو موردعلاقه مانند یک قهرمان جاده کار کند، استفاده از فیلتر هوا ضروری هستند. هنگامی که یکی از فیلترها گرفتگی پیدا کند، می تواند باعث ایجاد مشکل شده و بر عملکرد خودرو تأثیر منفی بگذارد. از بین رفتن قدرت موتور، دود سیاه، روشن شدن چراغ روغن یا حتی خرابی موتور شود.

در هر خودرو انواع فیلتر مورد استفاده است. اما چهار فیلتر اصلی دارد: فیلتر کابین، فیلتر روغن، فیلتر سوخت و فیلتر هوا. عملکرد همه این فیلترها فعال کردن جریان و تسهیل فرایند حرکت و گرفتن ناخالصی هایی مانند گرد و غبار و آلودگی های موجود در هوا و ناخالصی های موجود در سوخت یا کثیفی که در روغن موتور وجود دارد. می باشد. اگر فیلترهای خودرو    به موقع تعویض نشوند ، به درستی کار نکرده و در نهایت، می تواند در کارکرد مکانیک موثر باشد. با تعویض فیلترها، خودرو کارآمدتر خواهد بود. بیایید نگاه دقیق تری داشته باشیم:

الف) فیلتر کابین چیست؟

فیلتر کابین هوایی را که از طریق سیستم گرمایش و تهویه هوا وارد فضای داخلی خودرو می شود، تمیز نموده و گرد و غبار و سایر ذرات موجود در هوا را فیلتر می کند. اگر فیلتر کابین فعال شده با کربن دارید، گازهای خروجی و بوی آن را نیز پالایش خواهد کرد. در صورت بروز آلرژی یا مشکلات تنفسی، داشتن هوای تمیز در اتومبیل از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

ماشین شما برای جلوگیری از وارد آمدن مواد ناخواسته و ناخواسته به مواد مهم آن و ایجاد صدمه به فیلتر نیاز دارد. به طور خلاصه، فیلترها اجازه می دهند جریان های خوب عبور کنند. اینجاست که تعمیر و نگهداری معمول لازم می شود. دریافت فیلترهای مختلف به طور معمول به توصیه سازنده جایگزین می شوند، ساده ترین راه برای از دریافت مقدار مناسب کالاهای خوب و با کیفیت است.

 فیلتر کابین چیست
فیلتر کابین

فیلتر کابین یکی از انواع فیلتر وظیفه فیلتر کردن هوای ورودی به سیستم تهویه مطبوع را دارد، از ورود گرد و غبار و سایر موارد ناخوشایند به داخل کابین جلوگیری می کند. این نوع فیلتر معمولاً باید در هر 15،000 – 25،000 کیلومتر جایگزین شوند. اما بسته به وسیله نقلیه و محیط رانندگی شما می تواند کم یا بیشتر باشد.

دلایل تغییر به موقع فیلتر کابین:

برای تنفس هوای تازه فیلتر کابین  ‌امکان می دهد با فیلتر کردن باکتری ها، گرده ها و مواد آلاینده،  هوای تمیز را تنفس کنید. اگر به طور مرتب فیلتر کابین خود را تغییر ندهید، ممکن است متوجه بوی نامطبوع شوید و یا می توانید واکنش های آلرژیک (عطسه ، سرفه و غیره) داشته باشید. برای جلوگیری از مشکلات ایمنی و دید هنگامی که انواع فیلتر کابین مسدود شده است، ممکن است تا حدودی جریان هوای ورودی اتومبیل را مسدود کند. این می تواند مشکل ساز باشد، به خصوص هنگامی که نیاز به مسدود کردن پنجره ها دارید. برای افزایش عمر سیستم گرمایش A / C خودرو داشتن فیلتر کابین تمیز جریان هوا را به حداکثر می رساند و عمر سیستم گرمایش و تهویه مطبوع خودرو را طولانی تر می کند.

ب) فیلتر هوا چیست؟

درست همانطور که انسان برای تنفس به اکسیژن احتیاج دارد، یک خودرو برای فرآیند احتراق به اکسیژن نیاز دارد. فیلتر هوا از رسیدن هرگونه حشره، گرد و غبار، ذرات ، شن و ماسه یا بقایای موتور جلوگیری می کند و از ترکیب خوبی از هوا و سوخت برای پشتیبانی از عملکرد اطمینان می دهد. فیلترهای هوا اتومبیل به شکل های مختلفی عرضه می شوند: پانل ها، دایره ای یا استوانه ای. آنها از یک ماده پلیسه دار ساخته شده اند که هوا را فیلتر می کند و ممکن است از پنبه، کاغذ مصنوعی یا فوم تهیه شود.

برای ایجاد قدرت هر موتور احتراق داخلی نیاز به هوا دارد. اگر فیلتر هوای موتور مسدود شده باشد، می تواند جریان هوا را به داخل موتور محدود کند که هیچ گونه مزایایی برای راندمان سوخت یا موتور شما ندارد. انواع فیلتر هوای موتور شما باید تقریباً 25،000 کیلومتر جایگزین شود ، اما سازنده شما دقیقاً مشخص می کند که چه مواردی باید جایگزین شما شود.

فیلر هوا
فیلتر هوا

دلایل تغییر فیلتر هوا:

برای عملکرد بهتر اتومبیل هنگامی که هوا وارد موتور می شود تمیز است، مخلوط سوخت و هوا از حداکثر توان پشتیبانی می کند. برای صرفه جویی در سوخت با اطمینان از احتراق خوب، میزان مصرف سوخت را کاهش دهید. برای جلوگیری از دود سیاه در صورت گرفتگی فیلتر هوا، احتراق سوخت ناقص است و منجر به دود اگزوز کثیف می شود، که این علامت بسیار بدی است.

پ) فیلتر روغن چیست؟

انواع فیلتر روغن جریان مداوم روغن را حفظ کرده و ذرات (خاک ، روغن اکسیده ، ذرات فلزی) را که به دلیل فرسودگی موتور در روغن موتور ظاهر می شود ، از بین می برد. این روغن موتور را تصفیه می کند تا بتواند کار خود را به صورت کارآمد انجام دهد. یک فیلتر روغن دارای ظرفیت نگهدارنده آلاینده به اندازه کافی برای عملکرد کامل تا زمان تغییر روغن بعدی است.

تغییر فیلتر روغن به همراه روغن ، اصلی ترین سرویس ماشین است. این سرویس باید حداقل خدمات کاملی باشد و تقریباً باید در هر 10،000 – 15،000 کیلومتر یا 12 ماه انجام شود. همانند فیلترهای دیگر ، فیلتر روغن مانع از رفتن مواد مضر در جایی می شود که نمی شوند.

روغن موتور برای روغن کاری بخش های مختلف و بسیار مهم در حال حرکت در موتور استفاده می شود. بدون این روغن کاری، اصطکاک ناشی از ساییدگی اجزاء در برابر یکدیگر ، نه تنها انرژی را هدر می دهد بلکه می تواند آسیب قابل توجهی را به همراه داشته باشد. با این وجود مقدار کمی از اصطکاک اجتناب ناپذیر است و به مرور زمان ذرات فلزی ریز رها می شوند. در صورت عدم کنترل اینها ، آنها می توانند جریان روغن در موتور شما را مسدود کنند.

این وظیفه فیلتر روغن است که آنها را مهار کند و از ادامه کار جلوگیری کند. سرانجام ، فیلتر مسدود خواهد شد ، بنابراین قاعده شلیک این است که هنگام تغییر روغن موتور ، یک مورد جدید را بزنید. به این ترتیب ، روغن جدید شما می تواند از طریق فیلتر تمیز بدون محدودیت جریان یابد.

فیلتر روغن
فیلتر روغن

دلایل تغییر فیلتر روغن:

برای کاهش ساییدگی موتور: فیلتر روغن ناقص باعث می شود ناخالصی ها از طریق آن عبور کرده و ورود روغن را کندتر کنند ، این می تواند منجر به فرسودگی زود هنگام موتور ، عملکرد ضعیف یا حتی خرابی موتور شود. برای جلوگیری از سوخته شدن روغن جدید فیلتر روغن باید به طور کلی در هر تعویض روغن (هر 10،000 کیلومتر برای یک خودرو بنزینی و هر 15000 کیلومتر برای دیزل) عوض شود تا از سوخته شدن روغن جدید    جلوگیری شود.

ت) فیلتر سوخت چیست؟

فیلتر سوخت ناخالصی هایی مانند گرد و غبار، زنگ زدگی و ریزگرد موجود در سوخت را از بین می برد. با از بین بردن این آلاینده ها، فیلتر سوخت از انژکتورهای سوخت محافظت می‌کند و در حفظ عملکرد و ماندگاری موتور خودرو نقش اساسی دارد.

انواع فیلتر های سوخت یا درون مخزن سوخت شما یا در خط سوخت قبل از ریل سوخت قرار دارند. کار آن این است که اطمینان حاصل کنید که هرگونه آلودگی و زباله در داخل مخزن سوخت شما با انژکتورهای سوخت شما در تماس نباشد. اگر این وسایل به انژکتورهای شما می رسیدند ، ماشین شما به همان اندازه کارآمد نیست و عملکردی نیز ندارد. بهترین مکان برای جستجوی فواصل تعویض کتابچه راهنمای مالک شما است اما به طور کلی فیلترهای سوخت دارای فواصل جایگزینی 45000 – 55،000 کیلومتر هستند.

دلایل تغییر فیلتر سوخت:

برای حفظ عملکرد موتور‌ اگر انواع فیلتر سوخت گرفتگی داشته باشد‌، می تواند جریان را کاهش داده و عملکرد آن را  تضعیف کند زیرا در چنین حالتی موتور در طراحی سوخت دچار مشکل است. با وجود فیلتر مسدود شده، پمپ سوخت بسیار سخت تر عمل می کند و ممکن است در شروع فعالیت اتومبیل مشکلی داشته باشید یا متوجه شتاب ضعیف یا توقف شوید.

برای نگه داشتن قطعات خودرو در وضعیت خوب به دلیل عمل ساینده آن، خاک و آلودگی های موجود در سوخت می توانند باعث سایش سریع شده و به قطعات گران قیمت آسیب رسانده و حتی باعث خرابی پمپ سوخت و انژکتور شوند. برای اینکه اتومبیل به طور موثر کار کند، به انواع فیلتر خودرو توجه کنید و تعویض فیلتر سوخت را انجام دهید.

انواع فیلتر برای اطمینان از جریان هوای قوی تر از فیلترهای اصلی کاغذی طراحی و تولید شده اند. در F1 ، فیلترهای نمدی از بین رفتن فشار جریان هوا در عبور از فیلتر به حداقل می رسند. این روش بهترین شرایط را برای بهره برداری کامل از حداکثر قدرت تضمین می کند. بنابراین مزایای تعویض فیلتر کاغذ اصلی با فیلتر نمدی، با استفاده از همان فناوری و مواد مشابه فیلتر مشهود است.

فیلتر ذرات دیزل

انواع فیلتر ذرات دیزل (DPF) روند موجود در اینجا را نشان می دهد. به جای جلوگیری از ورود گرد و غبار، از خارج شدن مواد بد جلوگیری می کند.این فیلتر فقط در خودروهای دیزلی تولید شده از سال 2007 یافت می شود و پاسخی مستقیم به مقررات مربوط به انتشار گازهای گلخانه ای است. نقش DPF جلوگیری از ورود ذرات کربنی مضر در فرآیند احتراق به جو است.

این نوع فیلتر تا زمانی که یک سطح اشباع خاصی حاصل نشود ، این ذرات را به دام می اندازد. پس از رسیدن این سطح ، دمای اگزوز به “سوزاندن” ذرات افزایش می یابد. هدف از بازی در اینجا کاهش انتشار دیزل از وسیله نقلیه حدود 80٪ است. یک DPF که به خوبی نگهداری می شود می تواند 200000 کیلومتر یا بیشتر از قبل از نیاز به تعویض یا تمیز کردن دوام آورد.

بنابراین تمام انواع فیلتر های خودرو شما وجود دارد و دلیل عدم برخورداری اتومبیل شما از آنهاست. تقریباً در همه موارد آنها قطعات ارزان قیمت برای جایگزینی هستند و کار به آن تعلق نمی گیرد ، بنابراین هیچ بهانه ای برای غفلت از آنها وجود ندارد. در حالی که شما باید یک مکانیک واجد شرایط برای به پایان رساندن تمام کارها روی ماشین خود بدست آورید ، به ویژه در هنگام تعویض DPF یا فیلتر سوخت توصیه می شود زیرا این موارد در جایی که تجربه و آموزش یک مکانیک با کیفیت مورد نیاز است ، بیشترین کار را انجام می دهد.

نمد و قالب و مواد اولیه فیلتر هوای خودرو سبک

معمولا در توليد فيلتر هواي خودرو سبک مواد اوليه ای شامل پلی اورتان، کاغذ ، چسب ، توري فلزي و نمد  به کار می رود. هر یک از ان ها یک قالب اولیه را شامل می شوند که در خط تولید به کار می روند. قالب اولیه هر فیلتر با دقت بسیار بالایی طراحی و ساخته می شود. در اکثر قالب ها دو ماده اولیه نمد و کاغذ بیشتر از بقیه مواد اولیه کاربرد دارند.  فیلتر هوا وسیله ای ساده است که برای فعالیت سالم اتومبیل  بسیار مهم است، اما بیش از یک نوع از آن در بازار وجود دارد. برای انجام کار احتراق داخلی خودرو، موتور به هوا احتیاج دارد. و این یک مشکل است زیرا اکسیژنی که ماشین برای احتراق نیاز دارد که تمیز نخواهد بود. با گذشت زمان، ماشین تلاش خواهد کرد تا ریزگردهایی را که می تواند تهدید کننده آلودگی روغن باشد، وارد سیلندرها کند که در نتیجه عمر موتور را کوتاه می کند. به همین دلیل است که باید امیدوار بود در جایی فیلتر هوا پیدا کرد.
اما دقیقاً در اینجا انواع فیلتر های هوای جایگزین که احتمالاً در دنیای خودرو با آنها روبرو هستید وجود دارد :

کاغذ خام

فیلتر کاغذی رایج ترین نوع است و ماده ای است که تقریباً برای کلیه خودروهای تولیدی از کارخانه استفاده می شود. کاغذ مورد استفاده کمی متفاوت از چیزهایی است که در چاپگر ها استفاده می شود. ارزان و کارآمد است، از این رو استفاده از این نوع فیلتر بسیار گسترده است. اگرچه با گذشت زمان، گرد و غبار این فیلتر را متلاشی می شود و جریان هوا را محدود می کند. با توجه به این نکته، سرانجام لازم است که آنرا تعویض کنید. معمولاً انتظار این است که یک فیلتر کاغذ در حدود یک یا دو سال یا 10،000 – 20،000 کیلومتر دوام بیاورد.

کتان یا نمد

یک فیلتر مبتنی بر پنبه است. این لایه های پارچه ای از پارچه پنبه ای که بین توری آلومینیومی قرار گرفته است، متراکم تر می شوند تا هوا از کاغذ نفوذ کند. از آنجایی که این میزان هوا به اندازه کافی متراکم نیست، از نظر تئوریک باید محدودتر باشد و باعث می شود هوای بیشتری وارد شده و قدرت بیشتری پیدا کند. احتمالاً هرگونه افت در بازده اندک است. از آنجا که شکاف بین مواد بزرگتر است، این بدان معنی است که ممکن است خاک بیشتری از آن عبور کند. بسیاری از تولید کنندگان لایه ای از روغن را به کار می گیرند تا به گرفتن ذرات کمک بیشتری کند

فوم

فیلترهای هوا ار نوع فوم هنوز محدود کننده تر هستند، با استفاده از چندین لایه فوم با چگالی های مختلف برای متوقف کردن آلاینده ها، به علاوه توری سیمی برای حفظ شکل فیلتر قابل استفاده خواهد بود.

فلز

فیلترهای فلزی ساخته شده از لایه هایی از توری استیل ضد زنگ اغلب عالی به نظر می رسند و نیازی به روغن کاری ندارند. به علاوه، با وجود فاصله بیشتر بین مواد فیلتر ، فیلتر فلزی محدودتر از طرح های پنبه ای و فوم خواهد بود. با این وجود ، با محدودیت کمتر، تصفیه کمتر می شود. این طرح به طور طبیعی باعث آلودگی بیشتر می شود ، اگرچه احتمالاً ذرات به اندازه کافی بزرگ نیستند و باعث ایجاد مشکلاتی می شوند.

فیلتر هوا ایز و پلی

فیلترهای خودرو باید به طور مداوم مایع و هوای تمیز را حتی در شرایط سخت کار تحویل دهند. انواع فیلترها نقش مهمی در اطمینان از عملکرد موتور در بهترین شرایط دارند. بنابراین استفاده از مواد اولیه با کیفیت برتر برای ساخت فیلترهای خودرو ضروری است. فوم های پلی اورتان و سایر مواد ترکیبی مبتنی بر PU سالهاست که در خدمت این هدف هستند. فیلترهایی که دارای توری پلی اورتان (ترکیب ایزو و پلی) هستند در روغن خودرو، سوخت و فیلتر کابین جهت مقاصد کنترل گرد و غبار استفاده می شوند. پلی اورتان همچنان یک ماده خام برجسته در ساخت انواع فیلتر های خودرو است

تولید کنندگان می توانند به راحتی ویژگی های ساختاری جدیدی را در پلی اورتان جاسازی کنند یا بدون مواجهه با عوارض زیاد آنها را اصلاح کنند. بسیاری از وسایل نقلیه مدرن برای مقابله با ذرات گرد و غبار سطح بالا از فوم پلی اورتان مرطوب شده با روغن استفاده می کنند. اولویت برای پلی اورتان در بین تولید کنندگان تجهیزات اصلی (OEM) به طور قابل توجهی بالا است. این امر در درجه اول به دلیل زنده بودن محصول به عنوان ماده اولیه است. علاوه بر این، پلی اورتان انعطاف پذیری و سبک وزن را با استحکام و دوام بسیار زیاد ترکیب می کند، از این رو می توان در کاربردهای بسیار پیچیده ای مانند فیلتراسیون استفاده کرد.

مواد پلی اورتان در ساخت انواع فیلتر همچنین از ماندگاری زیادی  برخوردار هستند زیرا مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارند. در طول چرخه عمر، محصولات پلی اورتان پایداری را حتی در شرایط سخت تضمین می کنند. این مجموعه ها تلفیقی از ویژگی های پردازش مجدد و عملکرد را شامل می شوند و از این رو می توانند در طراحی های خاص برنامه کاربردی باشند. این امر نه تنها به پایین آمدن هزینه وسایل نقلیه بلکه تولید مواد قراضه را نیز کاهش می دهد.

از نظر ارزش و حجم ، آسیا و اقیانوسیه به استثنای ژاپن (APEJ) همچنان پر سودترین منطقه برای گسترش پلی اورتان در بازار فیلتر خودرو خواهد بود که در اروپا و آمریکای شمالی دنبال می شود. طی دوره پیش بینی شده، اروپا و آمریکای شمالی احتمالاً شاهد کاهش چشمگیر تقاضای پلی اورتان برای ساخت فیلترهای خودرو هستند.
بر اساس نوع فیلتر، تولید انواع فیلتر های موتور احتمالاً در طول دوره پیش بینی تقریباً دو برابر بیشتر از فیلترهای هوای کابین هستند. با این حال، فروش پلی اورتان برای ساخت فیلترهای هوای کابین پیش بینی می شود که تا سال 2026 فروش قابل توجهی نسبتا بالاتر از فیلترهای موتور را نشان دهد.

براساس نوع خودرو ، پیش بینی می شود میزان فروش فیلتر خودروهای مبتنی بر پلی اورتان سریعترین گسترش را برای استفاده در وسایل نقلیه تجاری سنگین و سبک ثبت کند. تولید کنندگان فیلتر خودرو برای غلبه بر چالش های فاصله بین مواد در وسایل نقلیه مدرن، بر کاهش چگالی و حجم کلی فیلتر تمرکز می کنند. انواع فیلترهای خودرو در انواع خودرو استفاده می شوند که شامل وسایل نقلیه ساختمانی، وسایل نقلیه تجاری و وسایل نقلیه مسافری است.

کاغذ خام فیلتر هوا

به طور کلی، در بین ماده تصفیه کننده ای که برای ساخت انواع فیلتر های هوا مورد استفاده قرار می گیرد، کاغذ خام فیلتر بر اساس الیاف سلولز آغشته به رزین های فنولی، اپوکسی یا اکریلیک است. آغشته سازی الیاف سلولز آن را در برابر دفع آب، روغن و سوخت محافظت می کند. برای مواد مدرن، اغلب از فیبرهای مصنوعی که باعث افزایش راندمان تصفیه و جذب آلودگی ها می گردد، استفاده می شود. همچنین مواد فیلتراسیون کاملاً مصنوعی مانند  پارچه های بدون بافت ساخته شده است که به دلیل ساختار خاص آن قادر به تسویه چندین برابر بیشتر آلاینده ها نسبت به کاغذهای فیلتر سنتی و حفظ راندمان بالا و مقاومت در برابر جریان کم است.در این حالت  به خصوص نتایج خوبی حاصل می شود، این نتیجه حاصل استفاده از دو یا حتی سه ماده پلاستیکی، که در آن هر لایه دارای ساختار و خصوصیات تصفیه ای متفاوت است. هوا از روی آلاینده هایی با اندازه های مختلف که در هر لایه جریان می یابد، به صورت انتخابی فیلتر می شود. این ویژگی ها باعث افزایش جذب و راندمان بالای انواع فیلتر می شوند.

کاغذ خام روی فیلتر موتور خودرو اعمال می شود. هنگامی که هوا از طریق رسانه برای ورود موتور جریان می یابد، گرد و غبار و ناخالصی ها را تصفیه می کند. بنابراین، عملکرد تصفیه آن موتور را پر از هوای تمیز نگه می دارد و از آسیب ناخالصی ها محافظت می کند. به منظور به دست آوردن اثر فیلتراسیون ایده آل، انتخاب رسانه انواع فیلتر با عملکرد بهتر قابل توجه است. رسانه های فیلتر ما دارای ویژگی های بازده تصفیه بالاتر و استفاده طولانی تر از آن ، سلولز و فیبر مصنوعی را می توان در مواد اضافه کرد. نگرش ارتفاع را تعیین می کند ، برقراری روابط پایدار و طولانی مدت با مشتریان اصل تغییر ناپذیر ماست.

مفاهیم کد های بین المللی فیلتر خودرو

مفاهیم کد های بین اللمللی فیلتر خودرو مانند 28113-2p100 که برای انواع فیلتر برخی خودرو ها به کار می رود، بر اساس کد OEM با مهندسی محصول و ساخت، تولید زیر مونتاژ (به ویژه خودرو و الکترونیک) و حتی ساخت قطعات همراه است.

کد OEM تولید کنندگان با طراحی، مهندسی و تولید محصولات و سیستم های کامل عجین است. برخی از آن ها قطعات نصب شده و همچنین مونتاژ های فرعی یا قطعات را تشکیل می دهند. سایر تولید کنندگان آن ها را خریداری می کنند و در محصولات خود جمع آوری می کنند. انجام این کارها برای OEM غیر معمول نیست: یعنی ساخت قطعات، زیر مونتاژ و تولید نهایی.

در برخی صنایع قطعاتی وجود دارد که به عنوان قطعات اصلی توصیف شده است. قطعات اصلی معمولاً قطعات باقی مانده از تولید هستند. آنها به عنوان قطعات جایگزین توسط OEM بسته بندی و فروخته می شوند.
تعویض قطعات تولیدی واقعی از جمله انواع فیلتر کمی متفاوت از قطعات اصلی است. قطعات جایگزین اصلی معمولاً قطعاتی هستند که پس از پایان کار تولید محصول در دسترس هستند اما جزء باقی مانده ها نیستند. در عوض، آنها معمولاً با قطعات اصلی OEM یکسان هستند و غالباً توسط همان تأمین کننده قطعات OEM ساخته می شوند.

قطعات جایگزین اصلی، از بسیاری جهات، مانند سایر قطعات یدکی دیگر بوده و  مانند انواع فیلتر از تولید کننده محصول نهایی اصلی تهیه شده است. حتی در صورت عدم هماهنگی با آنها، احتمالاً از نظر كیفیت قطعات OE نیز كیفیت دارند.
انواع فیلتر که به عنوان قطعات پس از بازار توصیف می شوند بیشتر مربوط به خودروهای الکترونیکی و شخصی است. در این موارد و همچنین در بازار عمومی و تعمیر و نگهداری قطعات، قطعاتی که توسط یک شخص ثالث ساخته می شوند را شناسایی می کند. آنها توسط همان کارخانه ای که قسمت OEM دارند ساخته نمی شوند.
در این موارد، کیفیت می تواند متفاوت باشد، بنابراین تأیید شهرت و تعهد یک سازنده مؤلف به تعالی مهندسی بسیار مهم است. این امر به ویژه در مورد کنترل جریان هوا و گاز و برنامه های مدیریت سیال وابسته است. از جمله کد های فنی که با اعداد 28113 شروع می شوند نشان دهنده محصول انواع فیلتر های هوای کره ای و برند های هیوندای و کیا می باشد. مثلا فیلتر هوای هیوندای جنیون پارتز مدل 281132P100 مناسب برای خودرو سانتافه است

صنعت فیلتر سازی در ایران و جهان و برندهای بزرگ در این عرصه

همانطوری که طراحان انواع فیلتر را طراحی کرده و در دوره های مختلف این طراحی به روز رسانی می شود، تولید کنندگان بر مشخصات متنوع برنامه کاربردی  تمرکز می کنند. چنین مشخصاتی شامل چگالی و اندازه ذرات مورد نیاز برای فیلتر، نوع هوایی که فیلتر با آن درگیر خواهد شد (هوای داخل کابین، هوای بیرون، آلودگی هوا و غیره) ، میزان تصفیه هوا مورد نیاز و سطح راندمان تصفیه است. براساس این مشخصات، آنها می توانند تصمیم بگیرند که کدام یک از انواع فیلتر مورد نیاز بوده و بر اساس آن طراحی فیلتر، چگالی فیلتر مورد نیاز، منبع تغذیه فیلتر و سطح منبع فیلتر را تعیین کنید. همچنین، با توجه به راندمان مورد نیاز فیلتر ، آنها می توانند اندازه، طول و چگالی مناسب الیاف فیلتر و سرعت حرکتی که هوا از طریق آنها حرکت می کند، تعیین کنند.

برای ایجاد انواع فیلتر مناسب برای کاربرد های مختلف، تولید کنندگان می توانند آن را بر مبنای چگالی، عرض، طول، شکل و ضخامت فریم تنظیم و تولید کنند. توجه داشته باشید که فیلترهای متراکم تعداد بیشتری از ذرات را جذب می کنند، به این معنی که آنها خدمات فیلتراسیون بهتری را ارائه می دهند. با این حال، به دلیل این تراکم، آنها همچنین به نیرو یا سرعت بالاتری نیاز دارند تا هوا را از طریق آنها با فشار عبور دهند.

در ایران سال هاست که کارخانه های زیادی در حوزه فیلتر هوا سرمایه گذاری کرده و انواع فیلتر ها را با کیفیت بالا و قیمت مناسب به بازار عرضه می کنند. از جمله معروفترین برند های داخلی می توان از سرکان،اکسنت، ورنا، موبیس، بهران، آریان، آریزو و تکساز نام برد. فیلترهای ورودی هوا پاک کننده های هوا هستند که به طور خاص برای فیلتر کردن هوای ورودی به ورودی های هوا طراحی شده اند. ورودی هوا روزنه هایی است که برای اهداف مختلفی هوا را به خود اختصاص می دهد. ورودی های هوا طراحی شده در اتومبیل ها باعث ایجاد هوای احتراق برای موتور احتراق داخلی می شوند. همچنین از آنها با توربین های گازی و هواپیما استفاده می شود. انواع فیلتر های هوای کربن با ایجاد واکنشهای شیمیایی در درون خود برای جذب و حذف آلاینده ها از جریان هوا کمی متفاوت از اکثر فیلترها کار می کنند.

با تعدادی از معروف ترین برند های انواع فیلتر در ادامه آشنا شوید:

 1. فیلتر هوا برای موتور جایگزین  EPAuto GP075 (CA10755)

  این فیلتر موتور پانل توسط EPAuto به عنوان جایگزینی برای انواع فیلتر های هوا موتور تویوتا و لکسوس طراحی شده و یکی از پرفروش ترین فیلترهای جایگزینی خودرو است. فیلتر های GP075  برای همه موتورهای هوندا نیز عالی است. در مقایسه این دو فیلتر و فیلتر هوا اصلی موتور، هر دو کاملاً یکسان به نظر می رسند، بنابراین عملکرد عالی و همسانی را تضمین می کنند. نه تنها به افزایش کارایی کمک می کنند بلکه موتور و سایر اجزای داخلی را نیز در برابر خاک ایمن می کند. نکته عالی دیگر در مورد این فیلتر توانایی آن در افزایش مسافت پیموده شده سوخت است.
 2. فیلتر ویرایشگر انتخاب: K&N 33-2304 با کارایی بالا

  انواع فیلتر هوای جایگزین توسط K&N برای افزایش اسب بخار و شتاب طراحی شده و در عین حال از تصفیه هوای استثنایی نیز اطمینان می یابد، در نتیجه نوید محافظت بسیار خوبی از موتور را می دهد. قابل شستشو و قابل استفاده مجدد بوده و فیلتر به گونه ای طراحی شده است که به راحتی در جعبه فیلتر قرار می گیرد.
 3. فیلتر مانکن فیلتر C 3698 / 3-2 فیلتر هوا
  این فیلتر هوا توسط Mann Filter با اطمینان از هوای ورودی موتور به طور کامل عاری از ذرات مضر عمل می کند. این محصول یکی از انواع فیلتر مطمئن و کارآمد است که باعث می شود نسبت به هوا به نسبت بهینه سوخت شود. در عین حال، عملکرد کارآمد موتور را نیز تضمین می کند. علاوه بر اینکه فیلتر هوا کارآمدی است، مزایای دیگری نیز دارد مانند اینکه نویز را کاهش می دهد، اجزای مجاور را مهر و موم می کند و تنظیم دما را کنترل می کند. در این مورد فیلترهای هوا می توانند بسیاری از ذرات مخرب از جمله قطرات آب، دوده، ماسه، و گرد و غبار را فیلتر کنند و به دور نگه داشتن آلرژن ها از سرنشینان خودرو کمک می کنند.
 4. فیلتر هوا پنل قابل انعطاف پذیر FRAM CA9482 گارد اضافی
  یکی دیگر از انواع فیلتر های هوا توسط FRAM است. بهترین فیلتر هوا است، فیلتر هوای قابل انعطاف CA9842  است که با یک فیلترشکن مهندسی شده ارائه می شود. این محصول سطح بالایی از حفاظت موتور را ارائه می دهد. این فیلتر، مانند تمام فیلترهای FRAM ، ثابت کرده است که دو برابر محافظت در مقایسه با انواع فیلتر های هوا استاندارد دارد. این کالا پنل قابل انعطافی دارد که باعث می شود خاک و بقایای هوا را که از موتور گرفته می شود، فیلتر کند.
 5. قطعات اصلی Toyota Toyota 17801-YZZ02 فیلتر هوا
  طراحان تویوتا این واقعیت را می فهمند که ماشین نیز دقیقاً مانند ما به هوای تمیز و تازه احتیاج دارد. به همین دلیل، انواع فیلتر های هوا موتور اصلی تویوتا مخصوصاً برای وسیله نقلیه طراحی شده اند، بنابراین تقریباً تمام آلودگی های موجود در هوا را قبل از اینکه به سمت موتور حرکت کنند، به دام می اندازند. در نتیجه ، این فیلترها از سایش زودرس موتور و سایر قطعات داخلی جلوگیری می کنند. یکی از چنین فیلترهای اصلی Genuine Toyota 17801-YZZ02 است که نه تنها باعث بهبود عملکرد موتور می شود بلکه باعث افزایش راندمان سوخت می شود.

خرید انواع فیلتر از سایت ما

 مشتریان گرامی با مراجعه به وب سایت ما یعنی one.pisone.net می توانند شرحی از انواع فیلتر ها را مشاهده نموده و در صورت لزوم با کارشناسان مجموعه تماس حاصل نموده و اطلاعات لازم را دریافت و سپس با خیالی آسوده از کیفیت و تضمین و همچنین قیمت مناسب کالا اقدام به خرید کنند. شما می توانید انواع فیلتر روغن، فیلتر کابین، فیلتر هوا، صافی بنزین، فیلتر خودرو، فیلتر کاغذی، فیلتر توکاری، فیلتر فلزی، فیلتر الیاف کربنی، فیلتر نمدی و امثال آن ها را در این وب سایت مشاهده، سفارش و در اسرع وقت تحویل بگیرید .

2 دیدگاه برای “انواع فیلتر خودرو و کاربرد آن

 1. اشتراک‌ها: فیلتر روغن ، فیلتر کابین ، فیلتر هوا و عملکرد آنها در خودرو - پیس وان

 2. اشتراک‌ها: انواع گرید روغن موتور و تفاوت های نوع دیزلی و بنزینی آن - پیس وان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *