کارواش یک شغل مناسب ، برسی انواع کارواش

صنعت کارواش، یک شغل مناسب

فایل صوتی این مقاله

با رشد زندگی در شهر ها و بالا رفتن تراکم جمعیت، مشاغل خدماتی دارای اهمیت بالایی گردیده و روز بروز نیز بر این اهمیت افزوده میشود. بالا رفتن سطح فرهنگ اجتماعی و استفاده مردم از اتومبیل های شخصی نیز باعث ایجاد زمینه های مختلفی از این مشاغل میباشد مکه به طور قطع یکی از مهم ترین و برجسته ترین این مشاغل خدماتی خدمات کارواش است. شغل کارواش یا خدمات کارواش در واقع یک نوع از خدمات لازم و ضروری در هر شهر بزرگ است که در صورت نبود آن جای خالی آن کاملا احساس می شود.

و همین اهمیت باعث شده است تا صنعت کار واش در طول تاریخ دگرگونی های زیادی داشته و مسیر جالبی را طی کرده باشد. البته در کشور ما رشد خدمات کارواش معطوف به سال های گذشته است. اما با این وجود رشد خوبی را داشته و هم از نظر درآمد زایی و هم جایگاهی این که نوع خدمات دارند جای خود را در بین مشاغل دیگر پیدا کرده است. در ادامه این مطلب مطالبی را درمورد تاریخچه شغل کارواش، انواع آن ها و درآمدی که می توانند داشته باشند توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد.

صنعت گارواش
کارواش

شروع گسترش کارواش و پذیرش سراسری

تاریخ شروع شغل کارواش به سال 1914 باز میگردد. اولین کارواش
ها که به وسیله نیروی انسانی اداره میشدند در ایالات متحده دایر شدند و از آن به
بعد بود که صنعتی شدن و نیمه اتوماتیک کردن این فرایند مورد توجه قرار گرفت. ظهور کارواش
های نیمه اتوماتیک که در آن ماشین به کمک ابزار های شوینده و در برخی موارد نیز به
صورت دستی شسته می شد در واقع به سال 1946 و شهر دیترویت باز می گردد. شهری از شهر
های ایالت میشیگان در آمریکا که تاریخی پیوند خورده با اتومبیل دارد.

  در سال 1955 شغل کارواش به صورت یک شغل مستقل و جدا از هر کار دیگر در یک مجموعه ارائه گردید. در واقع تا قبل از این مراکز کارواش به صورت صرفا کارواش فعالیت می کردند و خدمات کارواش در سایر مراکز تعمیر و سرویس اتومبیل انجام می گرفت.

اما در سال 1955 مراکز کارواش که فقط کار آن ها شست و شوی اتومبیل بود افتتاح شدند. یکی از مهمترین مراکز کارواش های زنجیره ای بود که باز هم در شهر دیترویت به راه افتاد و پس از مدت کوتاهی فراگیر شد. این فراگیری در اروپا و آمریکا به حدی سریع و داغ شد که یک انجمن به نام انجمن بین المللی کارواش (ICA) تاسیس گردید. که این انجمن هنوز به فعالیت خود ادامه میدهد.

در دهه شصت میلادی وسایل و تجهیزات مدرن کارواش شروع به پیشرفت کردند. ماشین های شست و شوی دستی گذشته به صورت نیمه اتوماتیک درآمده و نیمه اتوماتیک ها نیز تمام اتوماتیک شدند. این تغییرات باعث بهبود نتایج شست و شو می شد و بالاتر رفتن رضایت مشتریان را بدنبال داشت و صنعت کار واش رو به پیشرفت بود.

اتوماتیک ابزار های مختلف جهت شست و شوی بهتر مانند غلطک های بزرگ، نوار های نقاله که اتومبیل ها را به جلو می بردند و مراحل مختلف شست و شو به سرعت انجام میشد ، دستگاه های آب پاش با فشار بالا و ابزار های مخصوص شست و شوی تایر ها را میتوان از دستاورد های دهه شصت برای شغل کار واش و کار واش های صنعتی دانست.

درواقع فرایند شست و شوی اتومبیل در این مقطع از زمان از کارواش های سنتی به سمت صنعتی شدن و کارواش اتوماتیک حرکت کرد. شاید بتوان گفت که این دهه دوره طلایی پیشرفت خدمات کارواش بود. اما دهه هفتاد دوران خوبی برای این صنعت رو به رشت نبود و با افزایش قیمت سوخت استفاده از اتومبیل نیز کاهش پیدا کرده و صنعت کار واش رو به افول گذاشت و از تب و تاب افتاد.

اما با این وجود این صنعت صد ساله هنوز یکی از نیاز های مردم در سراسر دنیا حساب میشود. و توانسته جای خود را در بین مشاغل خدماتی پیدا کرده و وجود خود را به عنوان یک مشغله مفید به اثبات برساند.

انواع کارواش و کارایی هرکدام

در این بخش به بررسی انواع کار واش های موجود و نوع کارکد هریک از آن ها میپردازیم:

کارواش های سنتی:

اولین نسل از کار واش ها همان کارواش های دستی بودند که در سال 1914 آغاز به کار نمودند. شستشو در این نوع کارواش به وسیله سطل آب و دستمال انجام می گرفت. بعد از مدتی این نوع شستشو پیشرفت کرده و حالتی مرحله ای به خود گرفت به طوری که افرادی در ابتدا خودرو را با مواد شوینده و کف میپوشاندند، سپس خودرو توسط مسئول مربوطه به جلو حرکت داده میشد. با پیشرفت ابزار های کارواش که پیشتر به آن اشاره شد کم کم این کارواش های سنتی به صورت نیمه اتوماتیک درآمدند.

به عنوان مثال اتومبیل توسط چرخ نقاله یا یک سیم بکسل به جلو حرکت می کرد یا برای آب پاشی از دستگاه های آبپاش که در مسیر حرکت خودرو قرار داشتند استفاده میشد. اما چیزی که در بین تمام این کار واش های سنتی مشترک بود وجود نیروی انسانی آن هم به تعداد زیاد بود که برای راه اندازی و انجام کار کار واش ضروری تلقی می شد.

کارواش های اتوماتیک:

در دهه هفتاد زمانی که رونق بازار کارواش رو به افول بود و کاهش نیروی کار
انسانی یک اصل مفید برای کارفرمایان به شمار می آمد اتوماتیک سازی هر چه بیشتر این
صنعت مورد توجه ویژه ای قرار گرفت و با تولید برس های نرم و با کیفیت، سیستم های
بازیابی آب شست و شو و سیستم های مدرن جهت استفاده از مواد شوینده و واکس براق
کننده اولین کارواش های تمام اتوماتیک شکل گرفت. البته پیشرفت حاصله در تولید مواد
شیمیایی شوینده را نیز باید در نظر گرفت. مواد شوینده جدید سرعت تمیز شدن ماشین را
به شدت بالا برده و در نتیجه راندمان بالایی را فراهم کردند.

کارواش بدون تماس:

مواد شوینده جدید حتی به صورتی عمل کردند که فقط با قرار گرفتن کف روی سطح ماشین و بدون نیاز به برس باعث تمیز شدن ماشین میشدند. گسترش استفاده از این مواد شکل گیری کار واش های بدون تماس را برعهده داشت که در واقع نوعی از کار واش صنعتی هستند که با عبور ماشین و اسپری شدن آب و مواد شوینده روی آن و بدون استفاده از برس ماشین را میشویند.

کارواش بخار:

کارواش های بخار نیز با بهره گیری از بخار آب شست و شو را انجام میدهند. اینگونه کار واش ها که صرفه جویی آب در آن ها یم نقطه قوت به حساب می آیند علاوه بر تمیزی ماشین بخاطر استفاده از بخار داغ در واقع خودرو را نیز ضد عفونی میکنند.

کارواش های سیار:

بعضی از کارواش ها نیز به صورت سیار و درمحل به شست و شوی خودرو می پردازند که با استفاده از این نوع خدمات در واقع در وقت و هزینه رفت و آمد صرفه جویی شده و بیشتر به نفع مشتری عمل میکنند. طی سال های گذشته ابزاری تحت عنوان واتر جت یا شوینده فشار قوی به بازار عرضه شد. که به نام کار واش دستی شناخته میشود. این دستگاه درواقع یک کمپرسور است که با فشار بالا قدرت شویندگی آب را بیشتر کرده است. یکی از موارد استفاده این دستگاه شست و شوی اتومبیل است که با استفاده از آب با فشار بالا انجام میشود. عموما در کار واش های سیار از این نوع ابزار برای شست و شو استفاده میشود.

درآمد کارواش چقدر است!؟

شغل کارواش اکنون یکی از کارهای پر درآمد تلقی می گردد. با توجه به ارزان بودن نسبی هزینه های اولیه جهت راه اندازی و استقبال مردم از کار واش ها میتوان درآمد خوبی را برای کارواش ها متصور شد که در ادامه به تشریح کامل آن خواهیم پرداخت.

هزینه شست و شوی ماشین در کار واش ها از مبلغ ده هزار تومان شروع میشود و بسته به مدل ماشین تغییر میکند. و به طبع برای ماشین های مدل بالاتر قیمت بیشتری را خواهد داشت. هزینه شست و شوی ماشین های مدل بالا نیز از صد هزار تا دویست و پنجاه هزار تومان متغیر است. البته باید توجه داشت نوع مواد استفاده شده و خدماتی که انجام میگیرد پیرو قیمت بوده و این نیز تغییر میکند.

اما شرایطی که می توانند نقش عمده و بسزایی در درآمد آن داشته باشند چیزی غیر از میزان مبلغ دریافتی برای هر ماشین است. شاید بتوان گفت مهم ترین اصل برای یک کار واش موقعیت جغرافیایی و نوع محل آن است. در کار واش ها به قسمتی که هر ماشین برای شست و شو در آن قرار میگیرد ایستگاه گفته میشود. و هر ایستگاه به مقدار تقریبی پنج متر طول و پنج متر عرض برای انجام فعالیت شست و شو توسط کارگران فضا نیاز دارد. و هرچه تعداد ایستگاه ها بیشتر بوده، سرویس دهی کارواش شما بالاتر میرود و به میزان درآمد افزوده میشود.

در ضمن یکی دیگر از مسائل مورد توجه تجهیزات مورد نیاز و تهیه مواد اولیه است که شامل پمپ باد، پمپ کارواش، جاروبرقی، بخارشوی، دستگاه کف ساز، مواد شوینده، براق کننده و مواد خوشبو کننده میباشند و هز اهمیت بسیار بالایی برخوردارند. در مورد نیروی کار اما میتوان گفت که شغل کارواش برای انجام امورات خود به کارگران متخصص احتیاجی ندارد و عموما به عنوان شغلی با نیروی کار ارزان شناخته میشود. عموما کسانی که به عنوان کارگر در کار واش ها کار میکنند به صورت فصلی و پاره وقت و با دستمزد های پایین مشغول به کار میشوند و عمده درآمد آنان از انعام مشتریان است.

بر اساس اعلام های آماری و تحقیقات انجام شده در رابطه با درامد یک کارواش در شهر های کوچک و همینطور کلان شهر ها میتواند به صورت جدول زیر باشد:

  شهرستان ها کلان شهر ها
میزان درامد یک کارواش
سنتی (در بدترین حالت)
دو میلیون تومان سه میلیون تومان
میزان درامد یک کارواش
بخار و مجهز (در بدترین حالت)
چهار میلیون تومان ده میلیون تومان
میزان درامد یک کارواش
سنتی (در بهترین حالت)
یازده میلیون تومان ده میلیون تومان
میزان درامد یک کارواش
بخار  مجهز (در بهترین حالت)
سی میلیون تومان چهل و پنج میلیون تومان

به طور خلاصه اگر بخواهیم نگاهی به صنعت کار واش بیندازیم می توانیم آن را یک شغل خوب ارزیابی نموده و آن را جزو مشاغلی متصور شویم که راه اندازی آن به صرفه بوده و سود آوری خوبی را به همراه دارد. خدمات کار واش علاوه بر فراز و نشیب های زیادی که دارد به دلیل نیاز به نفرات کاری است که اشتغال زایی را در کنار خود داشته و باعث سود رساندن به افراد زیادی میشود.خرید محصولات کارواش ها از اینجا

خرید محصولات کارواش

محصولات تخصصی کارواش ها

فایل صوتی مقاله بالا

1 دیدگاه برای “کارواش یک شغل مناسب ، برسی انواع کارواش

  1. اشتراک‌ها: آشنایی با سود پرک . سود پرک و کاربرد آن در صنایع مختلف - مجله خبری پیس وان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *