اکتان بنزین چیست؟

عدد اکتان بنزین

در چنین روزهایی که بحث کمبود بنزین سوپر و گرانی بنزین داغ است، دغدغه کیفیت بنزین مصرفی هم از سوی دیگر مورد توجه قرار گرفته است. در مورد بنزین سوپر اغلب به رانندگان توصیه می شود که مکمل ها و اکتان بوسترهایی را همراه بنزین به کار ببرند. حال موضوع اصلی این است که بنزین معمولی با بنزین سوپر چه تفاوتی دارد و اکتان بنزین در این دو نوع چه تغییری می کند. چه خودروهایی باید از بنزین سوپر استفاده کنند و در غیر این صورت آسیب می بینند؟

اکتان بنزین
عدد اکتان

شما برای سوختگیری به پمپ بنزین می روید و دو نوع بنزین سوپر و معمولی در مقابل شما قرار دارد. البته در خیلی از کشورها سه نوع بنزین در مراکز سوختگیری ارائه می شود ( regular….mid-grade -premium)
آیا تابحال به این مسئله فکر کرده بودید که بنزینی که با عددهای اکتان 87، 89 و 93 به شما ارائه می شود چه معنایی دارند؟ البته احتمالا بدانید که این اعداد گویای کیفیت بنزین مصرفی هستند. بله درست است درجه کیفی سوخت با کمیت اکتان مشخص می شود. حالا باید ببینیم این اکتان چیست و چه می کند؟

برای افرادی که برای اولین بار این مفاهیم را در مورد عدد اکتان می شنوند تعجب برانگیز است که اکتان بنزین معمولی و بنزین سوپر سه درجه یا (point) با هم تفاوت دارد. در حقیقت اکتان بنزین کمیت اندازه گیری میزان مقاومت قابلیت تراکم سوخت قبل از رسیدن به احتراق می باشد. به عبارتی سوخت هایی که اکتان بنزین بالاتری دارند، احتمال اینکه احتراق ناقص در آنها صورت گیرد یا دچار انفجار پیش از موعد شود، کمتر است.
احتراق ناقص یا انفجار پیش از زمان موعد به موتور فشار زیادی وارد می کند. به همین سبب ماشین های مدرن تر که در آنها موتورهایی با نسبت تراکم بیشتر به کار گرفته شده است، برای اینکه حداکثر بازدهی را داشته باشند و همچنین خروج گازهای مضر و سمی آنها کمتر شود، به بالاترین میزان تراکم بنزین پیش از احتراق در موتور نیازمندند. این متراکم سازی بالاتر نیاز به سوخت با اکتان بنزین بالاتری دارد.
حالا احتمالا از ما می پرسید اکتان بنزین چه کارایی دارد و به چه دردی می خورد؟ باید بدانید که هنگامی که از بنزینی استفاده می کنید که اکتان کمتری دارد در مواقع بالا رفتن از سربالایی ها یا زمانی که خودرو با دنده مرده یا دور موتور پایین حرکت می کند، موتور خودرو شروع به ایجاد صدایی ناهنجار مانند برخورد دو شی فلزی به هم یا اصطلاحا ( چرق چرق) می کند. البته این صدا به محض اینکه پایتان را از روی پدال گاز بردارید قطع می شود و با فشار دادن مجدد پدال صدا هم آغاز می شود.
بدون اینکه بخواهیم به بحث های پیچیده شیمیایی و روابط پیوندهای ملکولی وارد شویم و در مورد زنجیره های هیدروکربنی صحبت کنیم، می گوییم که اکتان بنزین به بالا رفتن میزان مقامت سوخت به انفجار کمک می کند.

به عبارت دیگر هر چه اکتان بنزین عدد بالاتری باشد احتمال انفجار سوخت کاهش می یابد و در نتیجه سوخت تنها در هنگام جرقه زدن که از پیش تعیین شده است عمل می کند. در حالت عادی و طبیعی جرقه شمع خودرو و شعله آتش از یک محل مرکزی سرچشمه می گیرد. اما در انفجار غیر عادی احتراق نه تنها از مرکز جرقه بلکه در نقاط داغ فضای محفظه احتراق صورت می گیرد. همین دلیل باعث می شود که شعله ای ایجاد شود که ناهموار است و در اثر بالا رفتن ناگهانی فشار احتراق به وجود می آید که می تواند به پیستونی که هنوز کورس کامل را نپیموده است یا به عبارتی به نقطه مرگ رسیده است، آسیب های جدی را وارد کند.
هنگامی که زمان جرقه زدن در سوخت به تعویق می افتد و ترکیب هوا با سوخت کاهش پیدا می کند قدرت سوخت کاسته می شود. در چنین مواقعی افزایش اکتان بنزین باعث بالا رفتن اسب بخار می شود. به دلیل اینکه آستانه لرزش موتور با سوخت های حاوی اکتان بنزین افزایش می یابد، جرقه زدن به تعویق نمی افتد و باعث می شود تا احتراق کامل صورت گیرد و از تمام قوای موتور استفاده شود.

ساختار اکتان چگونه است؟

هنگامی که ساختار نفت خام در پالایشگاه یا همان تصفیه خانه سوخت شکسته می شود شما می توانید زنجیره های هیدروکربنی با طول های مختلف را بدست آورید. این زنجیرها با طولهای متفاوت می توانند از هم جدا شوند و به صورت جداگانه در سوخت های دیگری به کار بروند. حتما شما هم نام متان، بوتان و پروپان را شنیده اید اینها انواعی از هیدروکربن ها هستند.
ساختار این هیدروکربن ها به این صورت است که متان یک اتم کربن، پروپن سه اتم کربن دارد که به صورت زنجیروار قرار دارند. در ادامه بوتان 4 اتم، پنتان 5 اتم، هگزان 6 اتم و همچنین هپتان 7 اتم دارد. در نهایت اکتان یک زنجیره هیدروکربنی 8 اتمی کربن است. در مقایسه هپتان و اکتان اینگونه است که هپتان نسبت تراکم ضعیفی دارد و تنها به میزان اندکی متراکم می شود. ولی اکتان تفاوت زیادی دارد و این بسیار خوب است.
شما می توانید اکتان را بسیار متراکم کنید در حالی که اتفاقی نیفتد. بنزین با عدد اکتان 87 در واقع بنزینی است که حاوی 87 درصد اکتان و 13 درصد هپتان است. البته این را بدانید که اکتان در میزان مشخصی از نسبت تراکم بطور خود به خودی منفجر می شود و به همین خاطر باید در موتورهایی از آن استفاده کرد که نسبت تراکم آنها از این میزان بالاتر باشد. جالب است بدانید که در طی جنگ جهانی اول این کشف حاصل شد که اگر ماده شیمیایی با نام تترا اتیل سرب به بنزین افزوده شود رتبه اکتان بنزین به طور قابل ملاحظه ای بالا می رود.
این اتفاق باعث می شود استفاده از سرب در بنزین افزایش یابد. اما در مقابل افزودن سرب به بنزین عواقبی دارد.
سرب ظرف چند دقیقه به مبدل کاتالیست آسیب می رساند چراکه مانعی در برابر آن ایجاد می کند.

از طرف دیگر زمین با یک لایه سرب نازک پوشیده می شود و متاسفانه سرب یک ماده شیمیایی سمی است و برای انسانها خیلی خطرناک است.

عدد اکتان چیست؟

با توصیف هایی که شد حالا می شود گفت عدد اکتان بنزین معیاری برای سنجیدن میزان کیفیت سوخت است. حال می خواهیم بدانیم که هر چه عدد اکتان بالاتر باشد احتراق موتور چه تغییری می کند.

انواع اکتان بوسترها و مکمل ها
اکتان بنزین

برای موتورهای بنزینی جدید که نیاز به احتراق بهتری دارند سوخت با عدد اکتان بالاتر نیاز است. همانطور که گفتیم عدد اکتان مقیاسی برای سنجش میزان مقاومت سوخت بنزینی در برابر احتراق خود به خودی می باشد. در طراحی این موتورها مخلوط هوا با سوخت، بیشتر از مدل های قدیمی موتورها متراکم می شود. بنابراین در موتورهای جدید در صورتی که از بنزین با عدد اکتان بالاتری استفاده شود احتراق بهتری را در موتور در پی خواهد داشت. این در حالی است که موتورهای قدیمی به دلیل فشردگی کمتر مخلوط هوا و سوخت میزان کمتری از اکتان بنزین مورد نیاز است.
در این مقاله گسترده می خواهیم ارتباط عدد اکتان و بنزین را موشکافی کنیم. می خواهیم پاسخی برای این سوال بیابیم که ایا استفاده از بنزین سوپر ضروری است؟ به طور کل بنزین معمولی و سوپر چه تفاوتهایی با هم دارند که مهم است. در کارکرد موتورهای چهارزمانه چهار مرحله متفاوت داریم. مکش، تراکم، عمل کردن یا انفجار و تخلیه. در حقیقت ما در پیگیری عدد اکتان بنزین با تراکم سر و کار داریم. تراکم هنگامی اتفاق می افتد که مخلوطی از هوا و بنزین به کمک پیستون تا حد معینی متراکم می شود و سپس به وسیله جرقه احتراق صورت می گیرد و ادامه ماجرا.
حالا این میزان تراکم در موتور خودرو با عددهای مختلفی مشخص می شود. این اعداد در موتورهای جدید بین 10:1 تا 12:1 نوسان دارند و در موتورهای قدیمی بین 5:1 تا 6:1 هستند. به هرحال مخلوط سوخت قابلیت اشتعال زایی فراوانی دارد و اگر این مخلوط سوخت و هوا پیش از جرقه زدن شمعک مشتعل شود موتور خودرو دچار کوبش می شود. دلیلش این است که قبل از این که پیستون به بالاترین حد خود برسد در میان راه بصورت تحمیلی آن را به پایین هدایت می کنیم و همین باعث کوبش می شود.
در اینجا در توضیح عدد اکتان بنزین بایدبگوییم که قدرت متراکم شدن سوخت پیش از احتراق خودبه خودی عدد اکتان نامیده می شود. در واقع عدد اکتان مقیاسی برای مقاومت سوخت ها در برابر فشار، گرما و شروع احتراق خودبه خودی (بدون دخالت جرقه) اطلاق می شود. به هپتان عدد صفر و به ایزو اکتان (2،2،4 تری متیل پنتان) عدد اکتان 10 را می دهیم. به تعریفی دیگر عدد اکتان بنزین درصدی از ایزو اکتان است که در هپتان نرمال وجود دارد و خاصیت ضد کوبشی دارد. به زبان ساده تر به هر اندازه که عدد اکتان بیشتر شود سوخت نهایی در برابر پدیده احتراق، گرما و فشار مقاومت بیشتری دارد.

سنجش عدد اکتان در بنزین

در آزمایشگاه برای اندازه گیری عدد اکتان از یک موتور شبیه سازی استفاده می شود. این عدد از مقایسه میزان نرمال هپتان و ایزو – اکتان در مخلوط سوخت به دست می آید. به عبارتی نسبت درصد حجمی ایزو – اکتان در مخلوط به هپتان همان عدد اکتان را نشان می دهد. به عنوان نمونه در بنزینی که 10 درصد هپتان و 90 درصد ایزو اکتان دارد، عدد اکتان همان 90 است.
البته این را هم باید اضافه کنیم که بنزین تنها شامل این دو نوع هیدروکربن نیست و مخلوطی از هیدروکربنها و سایر مواد افزودنی می باشد. همانطور که مشخص شد درجه اکتان بنزین نشان دهنده درجه مقاومت سوخت به اشتعال خود به خودی در موتور خودروهای بنزینی است. گاهی به دلیل فشرده شدن هوا با سوخت دمای بنزین افزایش می یابد. در حالی که ترکیب سوخت و هوا می بایست در انتظار زمان مناسب برای احتراق و ایجاد جرقه در شمع ها برای انفجار باشد.
بنزین اگر عدد اکتان پایینی داشته باشد این خطر را به وجود می آورد که پیش از جرقه مناسب دچار انفجار خود به خودی شود. اتفاقی که در بنزین با عدد اکتان بالاتر می افتد این است که مدت زمان بیشتری طول می کشد تا شعله ور شود. اما این نوع سوخت میزان بیشینه انرژی مورد نیاز موتور بنزینی را مهیا می کند. در مقابل عدد اکتان بنزین پایین موجب می شود فورا در طول فشرده سازی با هوا احتراق صورت بگیرد و بازده حرارتی هم به تبع آن کمتر باشد.

اکتان بنزین چه عددی است؟

همانطور که پیش از این اشاره شد عدد اکتان بنزین معیاری برای سنجش کیفیت بنزین سوختی است. حالا هر چه این عدد بیشتر باشد می توانیم اطمینان حاصل کنیم که کیفیت سوخت مصرفی بهتر است. با توجه به اینکه عدد اکتان بنزین معیاری برای اندازه گیری میزان مقاومت سوخت در برابر احتراق خودبه خودی است، حالا باید ببینیم این عدد اکتان چه تاثیری در بهبود احتراق موتور دارد. در ادامه بیشتر در خصوص اینکه اهمیت عدد اکتان بنزین چیست و چه عددی باید باشد صحبت می کنیم.

در حالی که این روزها بازار استفاده از مکمل های سوختی زیاد شده است به سراغ دلایل استفاده از آن می رویم. اکتان بنزین یا همان مکمل سوخت و بوستر بنزین، سیالی است که در هنگام سوخت گیری به باک خودروی شما افزوده می شود. این ماده درصد اکتان بنزین را بالا می برد. بوستر بنزین یا مکمل سوخت کارش این است که میزان تراکم اکتان سوخت وارد شده به سیلندر ها را افزایش می دهد.

اکتان بنزین یا همان مکمل سوخت
اکتان بنزین یا همان مکمل سوخت

بنزین با عدد اکتان بنزین کم تر نسبت به استاندارد، به دلیل تزریق قطرات ناهماهنگ، موج یکنواخت انفجاری تولید نمی کند، چرا که حجم یکنواختی از بنزین در زمانبندی مشخصی به محفظه مخصوص تزریق نمی شود. در این صورت امواج احتراقی مشکل سازی ایجاد می شود که باعث خنثی شدن تاثیر هم می شوند. فشاری که به محفظه وارد می شود دما را بالا برده و دمای ایجاد شده انرژی مکانیکی تولیدی موتور را به هدر می دهد.
این مکمل های سوخت که اکتان بنزین را تامین می کنند انواع متنوعی دارند که بر حسب نوع خودرو می توانید بهترین مدل آن را استفاده کنید. از آنجایی که شاخص های تولید این بوسترها متفاوت است بهتر است ابتدا سیستم سوخت رسانی و مکانیزمی که سیلندرها با آن کار می کنند را شناسایی کنیم.

متاسفانه باید گفت که بنزینی که در جایگاههای سوخت ارائه می شود بنزینی بی کیفیت است که به دلیل اکتان بنزین پایین می تواند به خودروی شما آسیب وارد کند. برخلاف آنچه که بیان شده است اکتان بنزین معمولی در کشور RON 87 و اکتان بنزین سوپر RON 95 است. نمی توان به این استانداردها اعتماد کرد. با توجه به اینکه خودروهای وارداتی به سیستم های تقویتی سوخت توربوشارژ مجهز هستند. خودروهایی مانند تلیسمان، سیتروئن و پزو 2008، بنز و بی ام و باید از بنزین با درجه اکتان بیشتر از 93 استفاده کنند. بنزین های عرضه شده در جایگاه سوخت به هیچ وجه مناسب این خودروها نیست. حتی اگر بر طبق ادعای مسئولین بنزین معمولی عدد اکتان 87 داشته باشد کاربرد آن در برخی ماشین ها آسیب زاست. استفاده از این بنزین معمول باعث آسیب جدی به قطعات اصلی موتور خودرو می شود. حتی بنزین سوپر هم جوابگوی این خودروهای وارداتی نیست و باید از مکمل های بنزین یا بوستر استفاده کرد.
بر اساس آنچه اعلام شده است میزان اکتان بنزین سوپر و معمولی در ایران به ترتیب با عدد اکتان 87 و 95 مشخص می شود.

بر اساس تحقیقات در صورتی که خودروها از سوخت هایی با عدد اکتان بالاتر استفاده کنند با سرعت و توان بیشتری حرکت می کنند و قادر خواهند بود مسافت های بیشتری را طی کنند. در ضمن یکی از شیوه های کاهش مصرف بنزین و کاهش آلایندگی خودرو در اثر فعالیت موتور افزایش عدد اکتان در مکمل های سوخت است.

عوامل تاثیر گذار بر عدد اکتان

جالب است بدانید که علاوه بر مواردی که گفته شد عوامل بیرونی هم بر افزایش یا کاهش عدد اکتان تاثیر دارد.

ارتفاع از سطح دریا می تواند بر این میزان تاثیرگذار باشد. هرچه ارتفاع خودرو از سطح دریا بیشتر باشد نیاز به بنزین با عدد اکتان کم تری است. چرا که بنزین در این شرایط با تاخیر احتراق پیدا می کند.


میزان رطوبت هم باعث می شود عدد اکتان بالاتر برود. در پی آن افزایش دمای هوا رابطه عکسی با عدد اکتان بنزین دارد. با کاهش دما، عدد اکتان سوخت افزایش می یابد. علاوه بر اینها تراکم موتور، دمای موتور ، نسبت بنزین و هوا و آوانس تایمینگ پیشرانه هم تاثیر گذار است.

چه موقع باید از اکتان بنزین استفاده کرد؟

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که آیا واقعا مواد افزودنی که توصیه می شود، برای بهبود سوخت موثر است؟ آیا ادعاهایی که برندهای مختلف در خصوص استفاده از بوستر اکتان و کاهش مصرف سوخت دارند و می گویند راندمان افزایش پیدا می کند درست است؟ سوخت به کاررفته در اغلب کشورهای دنیا حاوی میزانی از افزودنی های مجاز برای جلوگیری از گرفتگی و اختلال در سوخت رسانی در خودرو است.

با اینکه انواع مختلفی از مکمل های سوخت در بازار و در اختیار شما قرار دارد اما شاید همه آنها برای خودروی شما کارایی نداشته باشد. البته مکمل های سوخت اکسیرهای معجزه آسایی نیستند که با یکی دوبار استفاده مشکل سوخت و کارایی موتور را به کلی رفع کنند. هریک از این مکمل های افزودنی نقص خاصی را رفع می کنند. هدف از استفاده اکتان بوستر جبران کیفیت پایین بنزین و همچنین افزایش سرعت و شتاب خودرو و نرمی دور موتور است. اگر کیفیت بنزین پایین باشد، موتور خودروهای بنزینی درست عمل نمی کند و دچار ناک زدن می شود. برای جبران این کیفیت پایین از اکتان بوستر استفاده می شود تا موتور خودرو عملکرد درست و ایده آلی پیدا کند. در ادامه روند کیفیت پایین بنزین، سنسور اکسیژن اختلال پیدا می کند و حتی مشکلات بیشتری پیش می آید.

پدیده احتراق ناقص که در اثر کمبود اکتان بنزین به وجود می آید آسیب جدی به موتور وارد می کند. افرادی که ماشین های مسابقه ای دارند برای افزایش تراکم موتور و جبران ضعف های بنزین مصرفی از مکمل های حاوی اکتان استفاده می کنند. از آنجایی که موتور خودروهای مسابقه ای دارای تراکم بالا هستند صاحبان این خودروها از مکمل های اکتان حرفه ای تر و قدرتمندتری استفاده می کنند.

به طور کلی برای انواع گسترده خودروهایی که در حال حاضر در ایران وجود دارند استفاده از مکمل ها که این روزها با قیمت های گزافی ارائه می شوند تا حدی پول هدر می دهید و تاثیر چندانی دریافت نمی کنید.

در شرایط حاضر اغلب خودروهای ما نسبت تراکم بالایی ندارند و بنابراین استفاده از اکتان بنزین معمولی و نهایتا سوپر کفایت می کند.

اما داستان اکتان بنزین برای خودروهای وارداتی و مدرن تا حد زیادی متفاوت است. توجه داشته باشید که خودروهای وارداتی به سیستم های تقویتی سوخت توربوشارژ مجهز هستند. خودروهایی مانند تلیسمان، سیتروئن و پزو 2008، بنز و بی ام و که باید از بنزین با درجه اکتان بیشتر از 93 استفاده کنند. بنزین های عرضه شده در جایگاه سوخت به هیچ وجه مناسب این خودروها نیست. این خودروها با نسبت تراکم بالایی که دارند ( سیستم پاشیدن سوخت بطور مستقیم (gdi) یا همان توربوشارژ) به شدت به میزان اکتان سوخت مصرفی حساس هستند. همانطور که مشاهده می کنیم در زمانی که توزیع بنزین سوپر در کشور به هر علتی دچار اختلال می شود تعداد خودروهای خراب مراجعه کننده به نمایندگی ها بیشتر می شود. در چنین شرایطی مشاهده خودروهایی با سیستم توربوشارژ و پیستون شکسته چیز عجیبی نیست.

همانطور که خاطر نشان کردیم در صورتی که اکتان بنزین پایین باشد در موقع بالا رفتن از سراشیبی یا حرکت خودرو با دور کند و دنده مرده، موتور حالت ناک زدن پیدا می کند. اگر اکتان بنزین مصرفی کم باشد هنگامی که با دور پایین موتور در حال رانندگی هستید صداهای ناهنجاری می شنوید که به اصطلاح مکانیک ها صدای سوپاپ است.


این مسئله در خودروهای جدید تا میزانی حل شده است. در این خودروها سنسوری به نام knock sensor وجود دارد و در صورتی که از بنزین با میزان اکتان پایین از حد لازم استفاده شود در شرایط افزایش دما، کاهش ارتفاع، کاهش رطوبت کامپیوتر خودرو برای به تاخیر انداختن جرقه زنی شروع به عمل می کند. البته این مسئله عواقبی دارد از جمله اینکه شتاب خودرو را پایین می آورد و پدال خودرو دیرتر عمل می کند و روی افزایش آلودگی ایجاد شده از موتور تاثیر دارد و در نهایت قطعات خودرو در طولانی مدت از بین می رود. بنابراین راهکاری که در این مورد وجود دارد این است که به دفترچه خودرو مراجعه کنید و اکتان بنزین ذکر شده در راهنما را برای خودرو استفاده کنید. معمولا این عدد 90 است و در ایران تنها راه دستیابی به این میزان از اکتان بنزین، استفاده از بنزین سوپر یا سایر مکمل های سوختی است.

ترکیب کردن بنزین سوپر و معمولی

باوری غلط در جامعه رایج شده است که ترکیب کردن بنزین معمولی و سوپر کار نادرستی است. در حالی که بر طبق تحقیقات و پژوهشها می توان با ترکیب ساده این دو نوع بنزین به میزان مطلوبی از عدد اکتان بنزین رسید. به عنوان نمونه در شرایطی که عدد اکتان بنزین معمولی برای اتومبیل شما کم و عدد اکتان بنزین سوپر زیاد است، می توانید از ترکیب این دو استفاده کنید چرا که استفاده از میزان بالاتری از اکتان بنزین که مورد نیاز خودروی شما نیست فقط پولتان را به هدر می دهد و منفعت دیگری ندارد.


در حالی که کاربرد بنزین با اکتان پایین تر با خودسوزی به موتور خودروی شما آسیب می رساند و چنانچه موتور را بر اساس اکتان بنزین معمولی تنظیم کنید، شتاب خودرو کمتر می شود. به هر حال با تفاوت قیمت اندکی که بین بنزین سوپر و معمولی وجود دارد این تغییرات در موتور عاقلانه به نظر نمی رسد. پس بهتر است پمپ بنزین خلوتی پیدا کنید و از ترکیب بنزین سوپر و معمولی به نفع خودرویتان استفاده کنید.

مزایای کاربرد بنزین سوپر

استفاده از بنزین سوپر در ماشین هایی که ضریب کمپرس آنها بالاست باعث کاهش مصرف سوخت می شود.
بنزین سوپر با افزایش قدرت انفجاری، سرعت و عملکرد موتور را افزایش می دهد. مصرف بنزین سوپر باعث می شود صدای خودرو کمتر شود. در کنار همه اینها مصرف بنزین سوپر به محیط زیست آسیب کمتری وارد می کند.


این نوع بنزین مصرفی با عدد اکتان بنزین بالاتر ارزش خودرو را هم کاهش می دهد. باید خاطرنشان کنیم که در شهرهای شمالی وجنوبی کشور که هم تراز دریا هستند استفاده از بنزین سوپر توصیه می شود. بطور کلی کاربرد بنزین با کیفیت تر باعث می شود آسیب به قطعات خودرو کمتر و عمر مفید خودرو بیشتر شود.

انواع اکتان بوسترها و مکمل ها

مکمل های سوخت که اکتان بنزین را بالا می برند انواع مختلفی دارند. اصولا هر ماده ای که به سیالات خودرو افزوده می شود مکمل نام دارد. مکمل ها برای بنزین، روغن و مایعات دیگر خودرو کارایی دارند. بطور کلی رایج ترین مکمل های خودرو را می توان اکتان بوسترها (octane booster) معرفی کرد.


البته مکمل های دیگری هم وجود دارند که با توجه به کارایی عملیات مختلفی را در خودرو انجام می دهند. مثلا مکمل شوینده سیستم سوخت، تمیز کننده سیستم سوخت، تمیز کننده کاتالیزور و موارد دیگری هستند.
همانطور که بارها در این مقاله بیان شد مکمل های سوختی یا اکتان بوسترها با کمک به بهسوزی سوخت به کارایی بهتر موتور کمک می کنند و علاوه بر آن مصرف سوخت را تا حد چشمگیری کاهش می دهند.


کاری که اکتان بوستر انجام می دهد این است که عدد اکتان بنزین را افزایش می دهد و در پی آن به رسیدن به زمان مناسب احتراق در سیلندر خودرو کمک می کنند. مکمل ها یا Additive انواع خیلی متفاوتی دارد که به صورت مایعاتی به باک خودرو اضافه می شود و همانطور که گفته شد اکتان بوستر بهترین نوع ان است. اکتان بوسترها برحسب نوع باعث حفظ رطوبت و از بین رفتن گرفتگی در سیستم سوخت می شوند و از انژکتور خودرو حفاظت کرده و موجب تمیز شدن آن می شوند.

تفاوت برند اکتان ها

شاید شما هم از افردی باشید که در انتخاب مکمل های اکتان بنزین خودرویتان دچار سردرگمی شده باشید در این فرصت بهترین مکمل های بنزین برای موتور خودروهای وارداتی را به شما معرفی خواهیم کرد.


مکمل بنزین Toroco یکی از بهترین مکمل های بنزین است که عملکرد بسیار خوبی دارد. شاید بشود گفت دلیل آن سفارشی کردن ترکیبات مورد نیاز خودرو باشد. چنین توانایی باعث شده است که در خودروهای مسابقه ای هم از آن استفاده شود و قابلیت استفاده در انواع خودروها را نیز دارد. این مکمل بنزین فوق العاده می تواند عدد اکتان بنزین را تا 100 و در مواردی هم تا 105 بالا ببرد که با توجه به سوخت مصرفی تغییر می کند.


مزیت دیگر آن این است که شما می توانید کاربرد کم یا زیاد آن اکتان بنزین خودرویتان را به طور سفارشی تغییر دهید. نتیجه چنین فرایندی افزایش قدرت اسب بخار ایجاد شده موتور و بالا رفتن گشتاور آن است.
چنین اتفاقی برای عاشقان خودرو و حتی افراد معمولی بی نظیر است.

آیا بنزین سوپر به مکمل اکتان نیاز دارد؟

با اینکه ممکن است تصور کنید بنزین سوپر دیگر نیازی به اکتان بوستر ندارد اما قضیه صورت دیگری هم دارد.
بنزینی که در کشور ما ارائه می شود با استانداردهای جهانی هماهنگی ندارد و حتی در صورتی که از بنزین سوپر استفاده می کنید موتور خودرو باز هم به اکتان بوستر نیاز دارد. در حال حاضر نمونه های متفاوتی از مکمل های افزاینده اکتان وجود دارد که به خصوص در پمپ بنزین ها به وفور پیدا می شود.


در حقیقت تعداد بسیار زیادی از این مکمل هایی که در بازار وجود دارد تقلبی هستند و نه تنها به عملکرد بهتر موتور خودرو کمک نمی کند بلکه در طولانی مدت باعث خسارت به خودرو می شود. بعضی از رانندگان برای افزایش عدد اکتان بنزین از قرص های افزایش اکتان سوخت استفاده می کنند اما این گونه محصولات از هیچ کمپانی معتبری مجوز ندارند.


در شرایط موجود جامعه که با کمبود بنزین سوپر مواجه هستیم، مصرف اکتان بوسترها بسیار مورد توجه قرار دارد. مکمل های افزاینده اکتان، روان کننده هایی هستند که از سایش قطعات موتور خودرو جلوگیری می کنند و جایگزین سرب هم در خود دارند و به محیط زیست آسیب نمی رسانند.

برخی از بنزین ها عدد اکتان بالاتری را به خود اختصاص می دهند و حتی می توانند تا امتیاز 100 اکتان را کسب کنند. این امر می تواند با ایجاد تغییراتی در ترکیب اکتان بنزین انجام شود. این ترکیب با استفاده از اتانول، متانول، نیترومتان و ترکیبات سوختی سرب دار انجام می شود.

1 دیدگاه برای “اکتان بنزین چیست؟

  1. اشتراک‌ها: مکمل سوخت و فواید استفاده از آن مطلبی کوتاه برای کاهش سوخت - مجله خبری پیس وان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *