اهمیت و ضرورت استفاده از موتور شوی خودرو

موتور شوی

موتور شوی چیست؟

موتور شوی یک مکمل افزودنی شیمیایی و یک ترکیب شوینده و پاک کننده سازگار با موتور خودرو است که به منظور از بین بردن و زدودن تمامی جرم ها، لجن و رسوبات از موتور می شود. در صورت استفاده مناسب و به موقع از موتور شوی، با روان کردن جریان روغن در موتور، از فرسودگی موتور جلوگیری می کند. زمان مناسب استفاده از موتور شوی، موقع تعویض روغن و قبل از ریختن روغن تازه به موتور می باشد. بعد از ریختن این ماده داخل قسمت فیلتر روغن، لازم است موتور خودرو به مدت 15-10 دقیقه خاموش باشد. در این وضعیت، ماده شیمیایی موجود در موتور شوی با روغن قبلی مخلوط شده و از طریق موتور به جریان افتاده، و لجن ها را حل و رسوبات را تمیز می کند. سپس اقدام به تخلیه روغن نموده و فیلتر روغن تعویض و روغن تازه به داخل موتور ریخته شود.

 انواع مختلفی از موتور شوی خودرو در دسترس می باشد از جمله مایع موتور شوی داخل خودرو به صورت مایع موتور شوی و اسپری موتور شوی و پودر موتور شوی که برای تمیز کردن سطح بیرونی موتور بکار می روند.

بنابراین، استفاده از موتور شوی مناسب برای شستن و تمیز و نو کردن موتور خودرو پیشنهاد می شود. باید به موتور خودروی تان همواره رسیدگی نمایید. موتور خودرو نقش قلب انسان را دارد و عملکرد جریان روغن در آن به مثابه گردش خون در بدن انسان است. موتور شوی باعث افزایش و بهبود راندمان کار و کیفیت موتور خودرو می شود.

معمولا به مرور زمان، لجن و رسوبات مضر در موتور خودرو جمع می شوند، و در نتیجه کارآیی موتور را کاهش می دهند. عوامل گوناگونی ممکن است منجر به ایجاد رسوبات و تجمع لجن در موتور خودرو شوند:

1- سفرهای بسیار کوتاه مدت، یکی از علل مهم موثر در بروز این مشکل می باشد. به دلیل اینکه معمولا در سفر کوتاه، موتور خودرو کاملا گرم نمی شود و بنابراین فرصت کافی به روغن موتور داده نمی شود که بحد کافی گرم شود و رطوبت را تبخیر کند. 2- ورود خاک و آت و آشغال به داخل موتور، از دیگر علل تشکیل لجن و رسوبات در موتور می باشد. 3- رقیق شدن سوخت 4- گرمای زیاد و رانندگی بیش از حد مجاز با خودرو منجر به شکستن و تجزیه روغن موتور می شود. به محض اینکه لجن در روغن موتور حل می شود می تواند مسیرهای باریک جریان روغن را دچار گرفتگی نماید و جریان روغن به قسمت های حیاتی و ضروری خودرو بویژه سوپاپ فوقانی را محدود و ضعیف کند. در نهایت، رسوبات می توانند باعث چسبیدن رینگ ها و کاهش کمپرس موتور و کاهش قدرت اسب بخار موتور شوند.

راه های کاهش مصرف سوخت خودرو

مواد تولید کننده موتور شوی ها و چربی زدا ها چیست؟

موتور شوی ها و چربی زدا های خودرو ها از مواد و اجزاء زیر تشکیل شده اند:

1- حلال های آلی: از قبیل استرها، اترها، کتون ها یا الکل ها، که ترکیب این حلال ها با یکدیگر منجر به حل و پاک شدن چربی ها و لجن های موتور خودرو می شود.

2- حلال های آلی هالوژنه: حلال هایی مانند کروسن یا هیدروکربن های هالوژنه و سفید بخاطر خواص چربی زدایی شان به کار می روند.

3- حلال های آمفی پاتیک: از قبیل هگزان-ان، هپتان-ان، پنتان، سیکلوهگزان، سیکلوهگزان و پترولیوم اتر به طور وسیعی در حلال های شوینده صنعتی نیز به کار می روند، به خاطر اینکه آنها دارای ویژگی دی الکتریکی قوی جهت چربی زدایی هستند.

4- حلال های آروماتیک یا حلقوی: هیدروکربن های آروماتیک مانند ناپاتا، تولوئن و گزیلن به عنوان یک ماده نازک کننده در چربی زدا ها به کار می روند. آنها حلالیت بالایی دارند و به عنوان مهارکننده های خوردگی استفاده می شوند.

5- امولسیفایرها: امولسیفایرها در چربی زدا ها به آب امکان مخلوط شدن با روغن ها جهت ایجاد یک امولسیون یا ماده نیمه چسبناک را می دهند تا به روغن و چربی و آت و آشغال ها بچسبند.

6- آب: در موتور شوی ها و چربی زدا های موتور خودروها، آب استفاده می شود تا سطح مواد شیمیایی مضر را کاهش دهد و سرعت امولسیفیکاسیون یا تشکیل امولسیون را تقویت نماید. مقدار آب مورد استفاده، براساس میزان استفاده از چربی زدا ها متفاوت می باشد.

چربی زدا ها یک مزیت بزرگی که دارند آن است که بدون نیاز به جدا کردن موتور از خودرو و غوطه ور کردن آن در ظرف حاوی محلول حل کننده، می توانیم به آسانی موتور را از شر لجن ها و روغن ها خلاص و تمیز کنیم.

کارآیی موتور شوی داخلی

1- موتور خودرو را برای روغن تازه آماده می کند: موتور شوی خودرو به سست و ضعیف شدن چسبندگی دریچه ها یا رینگ ها کمک می کند و لجن و سایر محتویات مضر را از موتور حذف و پاک می نماید. با شستن موتور توسط موتور شوی خودرو، قبل از ریختن روغن تازه کارآیی و عملکرد روغن تازه بهبود پیدا می کند و حداکثر حفاظت از موتور به عمل می آید. درواقع اگر از موتور شوی استفاده نشود در این صورت، بعد از تعویض روغن موتور، روغن تازه با لجن و رسوبات موجود در موتور مخلوط شده و درنتیجه روغن کارآیی خود را خیلی زود از دست می دهد و محافظت نمی شود. بنابراین، پیشنهاد ما این است که اگر می خواهید موتور خودرو از رسوبات و لجن تمیز شود و کارآیی روغن موتور هم افزایش یابد حتما از موتور شوی خودرواستفاده کنید.

2- باعث افزایش کارآیی سوخت موتور خودرو می شود: وجود آلاینده های در حال جریان در سراسر موتور منجر به شکستن و تجزیه روغن موتور و در نتیجه افزایش ویسکوزیته یا چسبندگی روغن می شود. وقتی میزان چسبندگی و ویسکوزیته روغن داخل موتور بالا باشد به جریان افتادن این روغن در قسمت های مختلف موتور نیاز به قدرت و انرژی بیشتری دارد. لجن و رسوبات موجود در قسمت های مختلف موتور می تواند مقاومت را هم بالا ببرد که باعث اتلاف و هدر رفتن سوخت می شود. شستن موتور با موتور شوی خودرو می تواند متضمن کارآیی بیشتر و افزایش راندمان قسمت های مختلف موتور و مقرون به صرفه تر شدن سوخت شود.

3- موجب کاهش انتشار روغن می شود: اگر چنانچه رسوبات در رینگ و پیستون ایجاد شود، باعث چسبندگی رینگ ها می شوند، در این صورت روغن می تواند به محفظه احتراق منتقل شود که موجب سوختن و هدر رفتن روغن می گردد. این پدیده علاوه براینکه به تشکیل رسوبات مضر منتهی می شود، همچنین باعث افزایش انتشار اگزوز به محض خارج شدن روغن سوخته شده از لوله اگزوز می شود. یک موتور شوی خودروی مناسب به آزاد شدن رینگ های چسبیده کمک می کند و میزان مصرف روغن را به حداقل ممکن می رساند، درنتیجه موجب کاهش انتشار روغن می شود.

4- منجر به کاهش گرمای موتور می شود: گرمای اضافی و بیش از حد برای موتور و همچنین روغن موتور بسیار مضر است. گرمای زیاد و بیش از حد کارآیی موتور را کاهش می دهد، در حالی که سرعت اکسیده شدن (تجزیه شیمیایی روغن) را افزایش می دهد. لجن و رسوبات همانند عایق هایی عمل می کنند که مانع از بین بردن گرما توسط موتور مطابق انتظار می شوند. شستن موتور با یک موتور شوی خودروی مناسب، باعث حصول اطمینان از مدیریت گرما بطور مناسب برای تضمین کارآیی مطلوب و عمر زیاد روغن می گردد.

5- راحتی و سهولت مصرف موتور شوی داخلی: استفاده از یک موتور شوی داخلی مناسب و مطمئن تنها حدود 15-10 دقیقه زمان می برد و با یکبار مصرف، نتیجه کارآیی خود را نشان میدهد. مضاف براینکه، شما می توانید موتور شوی را برای هرنوع موتور اعم از دیزلی یا گازی و گیربکس های اتوماتیک، با اطمینان بالا مورد استفاده قرار دهید.

مایع موتور شوی

مایع موتورشوی داخل پاور

استفاده از مایع موتورشوی داخل پاور موجب بهبود عملکرد موتور خودرو می‌شود. این محلول توانایی بالایی در زدودن آلودگی‌ها از سطح داخلی موتور دارد. این محصول در زدودن روغن‌های سفت‌شده و چربی‌ها، عملکردی بسیار عالی دارد و می‌تواند بقایای روغن‌های چسبیده به دیواره‌ی داخلی موتور را پاک کند؛ درنتیجه روغن جدیدی که در موتور ریخته می‌شود، می‌تواند تمام سطوح قطعات متحرک …ادامه مطلب!!!

دلایل تمیز نگهداشتن موتور با اسپری موتور شوی

بررسی ها و تجارب زیاد تایید می کنند که تمیز نمودن موتور خودرو با آب و مواد نامناسب از قبیل مایع ظرفشویی، پودر لباسشویی و شوینده های دیگر، نه تنها در تمیز کردن موتور و از بین بردن و زدودن رسوبات و چربی ها و لکه های سطح موتور چندان کارساز و موثر نیستند، بلکه باعث تخریب و صدمه رسانده به موتور و قطعات الکتریکی گوناگون مانند کویل، شمع ها و سنسورهای الکتریکی می شوند.

بنابراین، بدون هرگونه تردید بهترین گزینه جهت شستشوی مطمئن موتور و پاک نمودن و از میان برداشتن جرم ها و رسوبات چربی موجود در موتور عبارت از اسپری موتور شوی می باشد. از مزیت های استفاده از اسپری موتور شوی می توان به نفوذ پذیری و اثر پاک کنندگی قوی و بالای آن بدون هیچ گونه عوارض اشاره نمود، که به راحتی رسوبات چربی و سایر آلودگی ها و لکه های موجود در بدنه موتور را از بین می برد. با بکار بردن اسپری موتور شوی، موتور خودروی شما بمدت طولانی تمیز و کاملا نو خواهد ماند.

موتور شوی بدون آب

در صورت استفاده از اسپری موتور شوی فوم برای تمیز نمودن بدنه موتور خودرو، دیگر نیازی به استفاده از آب ندارید. یکی از مزیت های کاربرد اسپری موتور شوی فوم، آن است که از مضرات استفاده از آب در شستن و تمیز نمودن موتور خلاص می شوید. مراحل استفاده از اسپری موتور شوی بشرح زیر است:

1- ابتدا از خنک بودن موتور خودروی تان مطمئن شوید. 2- تا حد امکان مواد اضافی سطح موتور را با یک دستمال نرم حذف کنید. 3- سپس اقدام به اسپری کردن موتور شوی فوم نمایید و سعی کنید بحد کافی سطوح مختلف بدنه موتور و بخش های مجاور آن را با فوم بپوشانید. 4- در آخر با دستمال تمیز و نرم، تمام سطوح را تمیز و براق نمایید.

1 دیدگاه برای “اهمیت و ضرورت استفاده از موتور شوی خودرو

  1. اشتراک‌ها: توضیحات بسیار کلی در خصوص انواع اسپری خودرو - مجله خبری پیس وان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *