کاربرد ضد یخ در فصول مختلف سال

ضد یخ

آیا ضد یخ را فقط باید در زمستان به رادیات خودرو اضافه کرد؟ مایع خنک کننده به جر خاصیت خنک کننده گی و ضدجوش کاربرد دیگری هم دارد؟ ضد یخ روغنی و اسیدی چه تفاوتی با هم دارند؟

کاربرد ضد یخ در فصول مختلف سال

مطمئنا تا به کنون متوجه مشکلاتی که در فصول مختلف سال و در شرایط آب و هوایی متفاوت برای خودرویتان  پیش آمده است شده‌اید; خودروها به تنهایی و بدون مراقبت با مشکلات کثیری مواجه می‌شوند که متناسب با هر یک راه حلی اندیشیده شده است. به طور مثال فیلتر کابین خودرو از ورود گرد و غبار و دود و آلاینده ها به داخل کابین جلوگیری می کند و سبب احساس خوشایند سرنشینان خودرو می شود و یا فیلتر روغن خودرو از ورود آلاینده های موجود در روغن به داخل موتور جلوگیری کرده و سبب عملکرد بهتر موتور می‌شود. روغن هیدرولیک نیز سبب فرمان پذیری بهتر ماشین و یا به اصطلاح نرم کار کردن آن و بهبود عملکرد سیبک های خودرو و همچنین سیستم تعلیق خودرو می شود که در صورت تغییر رنگ بایستی مورد تعویض قرار گیرد.

از دیگر موارد مهم مصرفی خودرو ضد یخ می باشد ضد یخ با نام علمی اتیلن گلیکول از ضروری ترین مواردی است که در فصلهای مختلف سال از جمله زمستان و تابستان مورد استفاده قرار می گیرد و در رادیاتور ماشین کاربرد به سزایی دارد. همان طور که می دانیم موتور خودرو بر اثر کار کرد زیاد دارای حرارت بسیار بالایی است بنابراین ,استفاده از مایعی به طور مثال آب که بتوان با استفاده از آن این حرارت را کاهش و حتی انتقال داد الزامی است اما استفاده از آب خالص دارای معایبی است, در ابتدا باید بدانیم آب دارای نقطه جوش ۱۰۰ درجه سانتی گراد و نقطه انجماد صفر درجه سانتیگراد می باشد به علت فاصله اندک بین این دو نقطه ( نقطه جوش و نقطه انجماد) خاصیت خود را پس از مدتی از دست میدهد بنابراین ضد یخ سبب می شود نقطه جوش آب تا ۲۰ الی ۳۰ درجه سانتی گراد افزایش یابد و نقطه انجماد آن را نیز به مقدار قابل توجهی کاهش می دهد. اهمیت این امر در گرمای طاقت فرسای تابستان و سرمای زمستان کاملا مشهود است که معمولاً رانندگان خودروها می پندارند که ضد یخ تنها در زمستان کاربرد دارد و فقط مانع از یخ زدن آب داخل رادیاتور در برابر سرما خواهد شد اما این نوع طرز فکر کاملاً اشتباه است; همانگونه که بیان شد در تابستان سبب بالا رفتن نقطه جوش آب شده از این لحاظ خودرو از جانب به اصطلاح جوش آوردن در امان خواهد ماند. همان طور که می دانیم خودرو وسیله ای فلزی است و از جمله خاصیت فلزات این است که در برابر رطوبت رسوب می‌کنند و دچار خوردگی می شوند ضد یخ از بروز این مشکل جلوگیری کرده و محافظی برای قطعات فلزی به شمار می آید. ضد یخ  در زمان مناسب باید مورد بازبینی قرار گیرد. هم اکنون ضد یخ, در دو نوع آلی و معدنی در بازار موجود است ضد یخ های آلی را در مدت زمان طولانی تری می توان مورد استفاده قرار داد و ضد یخ های معدنی فراوان ترین نوع نسبت به ضد یخ های آلی می باشند.اما ممکن است ضد یخ مناسبی در رادیاتور خودرو بریزیم ولی حرارت بالای خودرو به مقدار کافی کاهش نیابد.

این مشکل ریشه در دو دلیل رایج دارد :

۱.معیوب و یا سوراخ بودن رادیاتور

۲.مناسب نبودن نوع رادیاتور استفاده شده برای موتور خودرو

در صورت معیوب بودن رادیاتور بایستی آنرا تعمیر کرده و یا آنرا تعویض کنیم.

انواع رادیاتور :

در رابطه با سازگار بودن رادیاتور باید بدانیم که به طور معمول رادیاتور به دو نوع تک لول و جفت لول تقسیم میشود که هر یک مزایا و معایب مختص خود را دارد; به طور مثال, رادیاتور جفت لول بسیار سریع سبب خنک شدن موتور خودرو میشود ,امادر زمستان به هنگام استفاده از بخاری خودرو, حرارت دریافتی از آن بسیار کم میباشد. اگرچه رادیاتور تک لول در تابستان به خوبی حرارت موتور را کاهش نمی دهد اما در زمستان سبب بهتر عمل کردن بخاری خودرو می شود.

وظایف ضد یخ در خودرو

1- یکی از مهم‌ترین وظایف مایع خنک کننده جلوگیری از یخ‌ زدن آب در ماه های سرد سال می باشد . قطعات فلزی خودرو شما با یخ‌ زدن آب خودرو می‌تواند منجر به آسیب‌های شدیدی بشود که ضدیخ با پایین آوردن نقطه انجماد آب، مانع از آسیب رسیدن به آن می شود . زیرا یخ زدن آب در موتور خودرو باعث ترک برداشتن دیواره بلوک سیلندر و در نتیجه ترکیدن رادیاتور می‌شود.

2- همه افرادی که خودرو دارند بر اهمیت استفاده از ضدیخ در زمستان واقف هستند وکمتر کسی ازعملکرد ضدیخ در فصول گرم، آگاهی دارند. استفاده از ضدیخ در تابستان منجر به افزایش نقطه جوش آب شده و مانع از جوش آوردن خودرو خواهد شد. برای مثال دمای شهر تهران در فصل تابستان حدودا 35 درجه سانتی گراد می باشد به همین دلیل وجود مایعی که بتواند گرمای موتور را در این شرایط کاهش دهد ضروری است.

3- جوش آوردن خودرو یکی از دلایل است که باعث افزایش حرارت موتور شود و عدم رسیدن ضد یخ به برخی از قسمت‌های و قطعات خودرو باعث جوش آوردن موتور می شود. ضدیخ با کم نمودن رسوبات در داخل رادیاتور، تا حدودی زیادی این مشکل را مرتفع می‌کند.

4- زنگ زدن قطعات فلزی موتور یکی از مشکلاتی است که می‌تواند هزینه‌های بسیاری را به خودرو تحمیل نماید. جلوگیری از خوردگی قطعات فلزی، یکی از مهم‌ترین وظایف ضدیخ است که افراد کمی از این نکته آگاه هستند.

اگر از ضد یخ استفاده نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

در واقع عوارض شدید ، جبران ناپذیر و پر هزینه ای در صورت استفاده نکردن از ضد یخ با کیفیت می تواند متوجه موتور ماشن شما باشد. عوارضی ماننده پوسیده شدن و کم شدن عمر موتور اتومبیل و سیستم خنک کننده، جوش آوردن بیش از حد و کم شدن آب خودرو از سیستم خنک کننده و در آخر احتمال آسیب جدی و پر هزینه به موتور ماشین و بدیهی ترین مشکل که یخ زدن آب در موتور و سیستم خنک کننده در فصل زمستان است که این عارضه نیز همچون دو مورد قبل می تواند آسیب جدی و پر هزینه برای موتور به همراه داشته باشد.

برند های موجود در کشور

برند هایی که در کشور بیشترین فروش را به خودر اختصاص دادند، کاسپین ، اسپیدی ، ایرانول ، پارس سهند ، ایساکو ، توسکا ، فوکس و انواع ضد یخ های خارجی با کیفیت های متفاوت

مقاله راه های کاهش مصرف سوخت


خرید ضد یخ با انواع کیفیت و قیمت

متناسب با خودرو شما

اگر از ضد یخ استفاده نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

در واقع عوارض شدید ، جبران ناپذیر و پر هزینه ای در صورت استفاده نکردن از ضد یخ با کیفیت می تواند متوجه موتور ماشن شما باشد. عوارضی ماننده پوسیده شدن و کم شدن عمر موتور اتومبیل و سیستم خنک کننده، جوش آوردن بیش از حد و کم شدن آب خودرو از سیستم خنک کننده و در آخر احتمال آسیب جدی و پر هزینه به موتور ماشین و بدیهی ترین مشکل که یخ زدن آب در موتور و سیستم خنک کننده در فصل زمستان است که این عارضه نیز همچون دو مورد قبل می تواند آسیب جدی و پر هزینه برای موتور به همراه داشته باشد.

وظایف ضد یخ در خودرو چیست؟

1- یکی از مهم‌ترین وظایف ضد یخ جلوگیری از یخ‌ زدن آب در ماه های سرد سال می باشد . قطعات فلزی خودرو شما با یخ‌ زدن آب خودرو می‌تواند منجر به آسیب‌های شدیدی بشود که ضدیخ با پایین آوردن نقطه انجماد آب، مانع از آسیب رسیدن به آن می شود . زیرا یخ زدن آب …..

چه برند های ضد یخ در کشور پر فروش تر هستند؟

رند هایی که در کشور بیشترین فروش را به خودر اختصاص دادند، کاسپین ، اسپیدی ، ایرانول ، پارس سهند ، ایساکو ، توسکا ، فوکس و انواع ضد یخ های خارجی با کیفیت های متفاوت و…..

کاربرد ضد یخ در فصول مختلف سال؟

مطمئنا تا به کنون متوجه مشکلاتی که در فصول مختلف سال و در شرایط آب و هوایی متفاوت برای خودرویتان  پیش آمده است شده‌اید; خودروها به تنهایی و بدون مراقبت با مشکلات کثیری مواجه می‌شوند که متناسب با هر یک راه حلی اندیشیده شده است. به طور مثال فیلتر کابین خودرو از ورود گرد و غبار و دود ….

3 دیدگاه برای “کاربرد ضد یخ در فصول مختلف سال

    • حمیدرضا ترکی گفته:

      سلام جناب آقای بهنام مرادی
      این رنگها صرفا جنبه تزئینی و برند سازی را داشته و گاهی نیز رنگها در جهت اهداف و رنگ سازمانی شرکت های تولید کننده ضد یخ انتخاب می شوند.

  1. اشتراک‌ها: راه های کاهش مصرف سوخت خودرو -مقالات دیگر- مجله خبری پیس وان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *